Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Prvé kroky novej vlády

Blanár sa v Prahe stretol s predstaviteľmi ČR i slovenskými krajanmi

Na snímke zľava predseda vlády SR Robert Fico a prezident ČR Petr Pavel počas spoločného stretnutia, sprava slovenská veľvyslankyňa v ČR Ingrid Brocková, minister dopravy a výstavby SR Jozef Ráž ml. (nominant Smer-SD), minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) a podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) v Prahe 24. novembra 2023. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Blanár sa na úvod návštevy spolu s delegáciou stretol s predsedom Senátu ČR Milošom Vystrčilom a predsedníčkou Poslaneckej snemovne Markétou Pekarovou Adamovou.

Praha 24. novembra (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár v piatok navštívil Česko, kde sprevádzal slovenského premiéra Roberta Fica počas jeho prvej bilaterálnej zahraničnej cesty. Blanár sa stretol aj so slovenskou krajanskou komunitou. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Blanár sa na úvod návštevy spolu s delegáciou stretol s predsedom Senátu ČR Milošom Vystrčilom a predsedníčkou Poslaneckej snemovne Markétou Pekarovou Adamovou. Návšteva pokračovala na Úrade vlády stretnutím s českým premiérom Petrom Fialom. Na Pražskom hrade privítal slovenskú delegáciu prezident ČR Petr Pavel.

Šéf slovenskej diplomacie sa v rámci svojho programu stretol s predstaviteľmi slovenskej krajanskej komunity v priestoroch Slovenského domu v Prahe.

"Slováci žijúci v zahraničí a ich podpora je jednou z priorít Programového vyhlásenia vlády SR, ako aj mojím osobným záujmom. Som rád, že som mal možnosť stretnúť sa s časťou krajanskej komunity, s ktorou sme diskutovali o jej aktuálnych predstavách, osobitne pokiaľ ide o život mladšej generácie," uviedol Blanár po stretnutí.

Na otvorenej diskusii s krajanmi sa minister okrem iného oboznámil aj s fungovaním krajanského sveta ako celku. Podľa Blanára je potrebné zamerať sa na spájanie krajanskej komunity, a to aj prostredníctvom prehĺbenia dialógu s mladými Slovákmi žijúcimi v zahraničí.

Slovenský minister tiež ocenil aktivity, ktorými krajanské spolky a združenia prispievajú k uchovávaniu, prezentovaniu a rozvíjaniu slovenského jazyka, tradícií, zvykov a slovenského kultúrneho dedičstva.