Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Prvé kroky novej vlády

Fico: Vzťahy SR a ČR narušil zub času, musíme im dať konkrétny obsah

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie po rokovaní s českým kolegom Petrom Fialom na Úrade vlády ČR v Prahe 24. novembra 2023. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Fico ocenil, že český premiér chce hneď po tom, ako v Poľsku vznikne nová vláda, zvolať stretnutie premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4).

Praha 24. novembra (TASR) - Česko-slovenské vzťahy sú do určitej miery narušené zubom času, vyhlásil v piatok v Prahe premiér SR Robert Fico a dodal, že jeho prvá zahraničná cesta tak neviedla do Česka iba zo zdvorilosti. Fico ďalej po rokovaní so svojím českým partnerom Petrom Fialom uviedol, že Česko a Slovensko prešli od rozpadu spoločného štátu obdobiami kríz, vrátane finančnej a pandemickej, a nebol priestor na inventúru vzťahov a nové projekty. Vzájomné vzťahy tak podľa Fica potrebujú dostať konkrétny obsah. Informuje o tom spravodajkyňa TASR v Prahe.

Schôdzka s Fialom bola podľa Fica "veľmi zaujímavá". "Len s výnimkou dodávok zbraní na Ukrajinu máme prakticky rovnaké postoje," vyhlásil. Zopakoval, že podľa neho vojenská pomoc Ukrajine nefunguje, na čo Fiala reagoval slovami, že on je, naopak, presvedčený o jej správnosti.To, že sa na niečom nezhodnú, však podľa predsedu českej vlády neznamená, že spolu nemôžu spolupracovať na veciach, kde je to potrebné. "My nemáme prehlbovať problémy. My nemáme tie rozdiely, ktoré medzi nami sú, vidieť ako také veľké, aby sme sa nevedeli dohodnúť. Od politikov predsa ľudia chcú, aby rozdiely prekonávali," vysvetlil svoj postoj Fiala.Fico ocenil, že český premiér chce hneď po tom, ako v Poľsku vznikne nová vláda, zvolať stretnutie premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Rovnako vyzdvihol, že Česko chce pokračovať v tradícii spoločného rokovania vlád. "Musíme dať česko-slovenským vzťahom konkrétny obsah, nemôžeme zostať len pri spomienkovom optimizme alebo rozprávaní o tom, aké to bolo niekedy v minulosti pekné," dodal. Fiala oznámil, že najbližšie takého zasadnutie českej a slovenskej vlády sa uskutoční budúci rok na jar v Česku. Fico zas Fialu pozval na návštevu SR.

Spolupráca SR a ČR má podľa Fialu konkrétne obrysy. Za dôležitú a perspektívnu ju považuje najmä v oblasti energetiky. Vyzdvihol, že české firmy sa podieľajú na dokončovaní 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Významnou pre ľudí je podľa neho spolupráca v oblasti dopravy. SR aj ČR majú záujem na tom, aby boli napojené na vysokorýchlostné trate v Európe, povedal Fiala. "Pripravujeme už niektoré úseky tak, aby ich výstavba mohla začať v roku 2026," spresnil. V oblasti obrany vyzdvihol spoločné nákupy pásových bojových obrnených vozidiel CV-90.

Premiéri hovorili aj o nelegálnej migrácii. "Je to vec, ktorá je do značnej miery nepríjemná aj z hľadiska našich vzťahov, lebo nás to núti, aby sme obnovovali dočasné kontroly hraníc," povedal Fiala. Zdôraznil, že je nutné, aby ČR a SR spolupracovali, pretože európska migračná a azylová politika podľa jeho slov dostatočne nefunguje. Spoločným záujmom oboch krajín je, aby kontroly na hraniciach nemuseli byť, dodal.

Fico svoju prvú zahraničnú návštevu v Prahe začal v Senáte, kde ho na pracovných raňajkách prijal jeho predseda Miloš Vystrčil. Potom sa stretol aj s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Markétou Pekarovou Adamovou a popoludní ho ešte čaká schôdzka s prezidentom Petrom Pavlom. Podľa českých médií má Fico v pláne stretnúť sa aj s opozičným politikom, expremiérom Andrejom Babišom a bývalým prezidentom Milošom Zemanom.

Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády ČR Petr Fiala počas uvítacieho ceremoniálu na Úrade vlády ČR v Prahe 24. novembra 2023.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Predsedu slovenskej vlády v Prahe sprevádza aj minister zahraničných vecí Juraj Blanár, ministerka hospodárstva Denisa Saková a minister dopravy Jozef Ráž.

Pre Fica ide už o štvrtú úvodnú návštevu v ČR po nástupe do funkcie predsedu slovenskej vlády. Prvýkrát ho v Prahe prijal v roku 2006 vtedajší český premiér Jiří Paroubek, potom v roku 2012 Petr Nečas a naposledy v roku 2016 Bohuslav Sobotka.

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas položenia venca k hrobu neznámeho vojaka na Národnom pamätníku na Vítkove v Prahe 24. novembra 2023.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)