Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 18. september 2024Meniny má Eugénia
< sekcia Prvé kroky novej vlády

Výbor k postaveniu vyšetrovateľov mimo služby nebol uznášaniaschopný

Na snímke Ondrej Dostál (SaS) skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) IX. volebného obdobia 24. októbra 2023 v Bratislave. Foto: TASR Jakub Kotian

Podpredseda výboru Ondrej Dostál (SaS) namieta obštrukcie koalície, ktoré podľa neho znemožňujú výboru plniť si kontrolnú funkciu.

Bratislava 16. novembra (TASR) - Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR vo štvrtok nerokoval o rozhodnutí ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) postaviť vyšetrovateľov, tzv. čurillovcov mimo služby a personálnom rozkaze, týkajúcom sa policajného viceprezidenta Branka Kišša. Na zasadnutie výboru neprišiel dostatok poslancov, nebol uznášaniaschopný. Opozícia preto avizuje opätovný návrh na zvolanie výboru.

"Ospravedlnilo sa sedem poslancov, niektorí mali iné pracovné povinnosti a je to aj právo poslanca vyjadriť takýmto spôsobom svoj postoj," skonštatoval predseda výboru Miroslav Čellár (Hlas-SD). Odmieta, že na neúčasti poslancov by bola dohoda v rámci trojkoalície.



Podpredseda výboru Ondrej Dostál (SaS) namieta obštrukcie koalície, ktoré podľa neho znemožňujú výboru plniť si kontrolnú funkciu. "Máme vážne podozrenia, že bol porušený zákon ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom. Svedčí o tom stanovisko predsedníčky úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, svedčia o tom už dve neodkladné opatrenia vydané súdmi a napriek tomu vládna koalícia obštruuje výbor," komentoval. Na tretie zasadnutie k téme plánuje pozvať už iba ministra vnútra.



Poslanec Branislav Vančo (PS) označil za smutné, že si minister opäť zariadil, aby nemusel odpovedať na otázky poslancov na výbore. "Považujem to za zbabelé a my ho pozveme znova," uviedol. Spochybňuje argumentáciu ministra, že o neodkladných opatreniach týkajúcich sa policajtov nemal rozhodovať civilný súd. "Bolo by najlepšie, keby si priznal chybu a odstúpil," dodal.

Odstúpenie ministra je namieste aj podľa poslankyne Márie Kolíkovej (SaS) a poslanca Rastislava Krátkeho (Slovensko, Za ľudí, KÚ). "Minister dostal dvakrát príležitosť, aby prišiel vysvetliť podozrenia, že túto vec berie osobne a ide o revanš, a dvakrát túto príležitosť nevyužil," komentoval Krátky. Vzbudzuje to podľa neho ďalšie pochybnosti.

Šutaj Eštok po nástupe do funkcie rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu. Zároveň rozhodol o zrušení funkcie policajných viceprezidentov, čím skončil vo funkcii aj Branko Kišš. Trvá na zákonnosti svojich rozhodnutí.

Mestský súd Bratislava IV už v prípade jedného z policajtov, Štefana Mašina, ale aj Branka Kišša vydal neodkladné opatrenia, podľa ktorých môžu ďalej pôsobiť vo svojich funkciách. Minister avizoval odvolania. Spochybňuje príslušnosť súdu o veci rozhodovať.

Postavením vyšetrovateľov mimo služby sa mal výbor zaoberať už minulý týždeň. Nebol vtedy uznášaniaschopný, predstavitelia opozície ho preto iniciovali znova.