Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Prvé kroky novej vlády

S. Migaľ označil schôdzu k odvolávaniu M. Šutaja Eštoka za zbytočnú

Na snímke poslanec NR SR Samuel Migaľ (Hlas-SD). Foto: TASR Jaroslav Novák

Toto je asi najabsurdnejšia a najzbytočnejšia schôdza, akú som v tomto pléne videl, vyhlásil poslanec Národnej rady (NR) SR Samuel Migaľ.

Bratislava 23. novembra (TASR) - Poslanec Národnej rady (NR) SR Samuel Migaľ (Hlas-SD) označil mimoriadnu schôdzu k návrhu na odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) za zbytočnú. Kritizoval predchádzajúcu vládu a vedenie rezortu vnútra. Šutaja Eštoka označil za najakčnejšieho ministra, ktorý napráva chyby predošlých vlád a bývalého ministra Romana Mikulca (Slovensko, Za ľudí, KÚ). Poukázal pritom na situáciu v rezorte a vojnu v polícii, hovoril aj o rozvrátenej letke ministerstva vnútra, nedostatočnom krízovom riadení a ďalších problémoch.

"Toto je asi najabsurdnejšia a najzbytočnejšia schôdza, akú som v tomto pléne videl. Odvolávať ministra, ktorý za necelý mesiac vo funkcii dokázal viac než iní za svoje celé funkčné volebné obdobie," vyhlásil Migaľ. Rokovanie označil za priestor na odpočet toho, čo už Šutaj Eštok stihol urobiť a napraviť po predchádzajúcich vládach. Poznamenal, že rezort vnútra je najväčším ministerstvom a vyčítal predošlým vedeniam krajiny, že nechali v jeho vedení Romana Mikulca (Slovensko, Za ľudí, KÚ), ktorého viaceré kroky a rozhodnutia kritizoval. Migaľ skonštatoval, že občania si vo voľbách v septembri vybrali zmenu, pretože potrebujú riadne vedenie krajiny.

Migaľ kritizoval aj migračnú krízu. Z jej zhoršenia viní aj predošlú vládu a jej nedostatočný krízový manažment. Poukázal pritom na situáciu v regiónoch. "Situácia eskalovala až tak, že nám susedia zavreli hranice a znovu zaviedli kontroly," povedal s tým, že predošlé vlády situáciu neriešili a "pchali hlavy do piesku".

Mikulec označil Migaľovo vystúpenie za servilné. Tvrdí, že Migaľ nerobí nič bez toho, aby z toho niečo mal. Odmietol jeho tvrdenia týkajúce sa letky rezortu vnútra. Trvá na tom, že nákupy boli v súlade s požiadavkami letky.

Marek Lackovič (PS) skonštatoval, že Migaľ nepovedal jediný argument na zotrvanie Šutaja Eštoka vo funkcii. "Namiesto toho samý 'ačohentizmus'," podotkol. "Ministra ste si nijako neobhájili, len ste okydali všetkých ostatných," doplnil.

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) počas diskusie odmietol argumenty opozície a kritiku akcií na hraniciach s Maďarskom v súvislosti s migráciou. Kroky nového ministra podľa neho majú pozitívne výsledky. Šéf rezortu investícií Richard Raši (Hlas-SD) sa rovnako zastal Šutaja Eštoka a za koaličné kluby mu deklaroval podporu. Mimoriadnu schôdzu označil za divadlo opozície, len aby niečo robila.

Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková kritizovala predstaviteľov vládnej koalície za priebeh rokovania. Vyčítala im, že zatiaľ nedovolili opozícii vystúpiť. Označila to za obštrukcie. Pripomenula pritom vládnej koalícii sľub, že obštrukcie robiť nebude. "Toto je naozaj dôstojná diskusia? Dvakrát za týždeň odhlasovať nočnú schôdzu? Demonštratívne? Takto si predstavujete novú kultúru, ktorú prinášate?" pýta sa Holečková.