Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. september 2023Meniny má Edita
< sekcia Počasie

Cieľom projektu Clim4Cast je vytvoriť viacdennú predpoveď sucha

Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Výsledky budú podkladom pre stratégiu, ktorá má zvýšiť povedomie o klimatickej zmene a s ňou súvisiacich javov. Pripraví sa aj akčný plán navrhujúci vhodný reakčný mechanizmus.

Bratislava 31. marca (TASR) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) sa zapojil do stredoeurópskeho projektu Clim4Cast. Jeho hlavným cieľom je vytvoriť viacdennú predpoveď nebezpečných javov ako sucho, vlny horúčav a požiarne nebezpečenstvo. Meteorológovia o tom informujú na svojom webe s tým, že realizácia projektu sa začala v marci. Rozpočet projektu je viac ako 1,91 milióna eur, pre SHMÚ to je 271.280 eur.

V strednej Európe sa v dôsledku zmeny klímy očakáva zvýšenie frekvencie, trvanie a intenzity sucha, vĺn horúčav a požiarneho nebezpečenstva. Nedostatok vody a sucho sú výzvy, ktoré sú už často aspoň čiastočne zahrnuté v právnych rámcoch krajín strednej Európy. Vlny horúčav a požiarne nebezpečenstvo zatiaľ neboli podľa SHMÚ prevedené do národných legislatív v dostatočnej miere. Spolu so suchom tiež neboli implementované do stratégií, ktorých úlohou je zvýšiť odolnosť voči týmto javom.

"Tento predpovedný nástroj bude implementovaný do už existujúcich národných monitorovacích platforiem, čo zaručí udržateľnosť výstupov projektu, ako aj zjednoduší a sprehľadní prístup k dôležitým informáciám pre všetky záujmové strany," skonštatovali meteorológovia.

Výsledky budú podkladom pre stratégiu, ktorá má zvýšiť povedomie o klimatickej zmene a s ňou súvisiacich javov. Pripraví sa aj akčný plán navrhujúci vhodný reakčný mechanizmus. "Výstupy projektu tak budú slúžiť ako systém včasného varovania, ktorý môže byť využívaný rôznymi zainteresovanými subjektmi a môže byť implementovaný do národných právnych rámcov," vysvetlilo SHMÚ. Projekt by mal byť ukončený vo februári 2026.