Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 8. september 2024Meniny má Miriama
< sekcia Počasie

Copernicus: Júl bol druhým najteplejším mesiacom v histórii meraní

Archívna snímka. Foto: TASR - Dano Veselský

Rekordné zrážky zas zasiahli Pakistan, lesné požiare spustošili západné štáty USA a hurikán Beryl zanechal za sebou ničivú stopu, keď sa prehnal z Karibiku na juhovýchod Spojených štátov.

Paríž 8. augusta (TASR) - Je čoraz pravdepodobnejšie, že rok 2024 bude najteplejším rokom v histórii, uviedla vo štvrtok Služba Európskej únie pre sledovanie klímy Copernicus (C3S). TASR píše podľa agentúry AFP.

Podľa sledovania C3S bol júl 2024 druhý najteplejší júl od roku 1940 a len o niečo chladnejší ako v roku 2023. Priemerná celosvetová teplota bola 16,91 stupňa Celzia, čo je len o 0,04 stupňa Celzia menej ako v júli 2023. V období od júna 2023 do júna 2024 bol každý mesiac najteplejší v histórii meraní.

"Celkový kontext sa nezmenil, naše podnebie sa naďalej otepľuje," povedala zástupkyňa riaditeľa C3S Samantha Burgessová. Dodala, že ničivé účinky zmeny klímy sa začali oveľa skôr ako v roku 2023 a budú pokračovať, "kým globálne emisie skleníkových plynov nedosiahnu čistú nulu". Od januára do júla boli celosvetové teploty o 0,70 stupňa Celzia vyššie ako priemer rokov 1991 - 2020.

Napriek tomu bol júl napríklad v Číne a Japonsku najhorúcejším mesiacom v ich histórii. Rekordné zrážky zas zasiahli Pakistan, lesné požiare spustošili západné štáty USA a hurikán Beryl zanechal za sebou ničivú stopu, keď sa prehnal z Karibiku na juhovýchod Spojených štátov.

C35 upozorňuje aj na teplotu oceánov, ktorá bola v júli druhá najteplejšia v histórii. Ich priemerná teplota bola minulý mesiac 20,88 stupňa Celzia, čo je len o 0,01 stupňa Celzia menej ako v rovnakom období minulého roka. Vedci z C3S však poznamenali, že "teplota vzduchu nad oceánom zostala v mnohých regiónoch nezvyčajne vysoká".