Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Počasie

DÁVAJTE SI POZOR: Na horách platí druhý lavínový stupeň

Na snímke koniec lavínišťa tesne pod turistickým chodníkom. Foto: TASR Milan Kapusta

V tienistých žľaboch a svahoch vo vysokých polohách Tatier sa stále nachádzajú vetrom previate snehové dosky a vankúše.

Liptovský Hrádok 21. marca (TASR) – Na horách platí v utorok mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby s tým, že hlavným problémom je mokrý sneh.

"Pretrvávajúce kladné teploty spôsobili, že sa snehová pokrývka premočila, čo znížilo jej súdržnosť. Očakávame mierne ochladenie a hranica nula stupňov Celzia bude okolo 1600 metrov nad morom. Preto bude nebezpečenstvo koncentrované pod touto nadmorskou výškou," vysvetlil Krajčí.

Situáciu môže podľa neho zhoršovať aj slabé mrholenie. V tienistých žľaboch a svahoch vo vysokých polohách Tatier sa stále nachádzajú vetrom previate snehové dosky a vankúše. "Na takýchto strmých svahoch je možné uvoľnenie lavíny najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení. Pri silnom oteplení a vhodnom tvare reliéfu je na tráve možný výskyt kĺzavých základových lavín, ktoré môžu zasiahnuť údolné trasy," dodal.

V utorok bude na horách prevažne oblačno, miestami prehánky alebo dážď, od približne 1600 metrov sneženie. Fúkať bude slabý, vo vysokých polohách severozápadný vietor. Súvislá snehová pokrývka sa nachádza od nadmorskej výšky 1000 až 1200 metrov.