Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. máj 2023Meniny má Vilma
< sekcia Počasie

Európa zažíva horúci víkend, hrozí extrémne riziko požiarov

Hasiči zasahujú počas lesného požiaru neďaleko mesta Jubrique v provincii Malaga v Španielsku v sobotu 11. septembra 2021. Obrovský požiar počas piatich dní spustošil 7 400 hektárov a vyhnal z domovov asi 3 000 ľudí. Foto: TASR/AP

Predstavitelia varovali pred lesnými požiarmi v západnej časti regiónu Stredomorie, pretože vysoké teploty a dlhé obdobie sucha vytvorili podmienky pre vznik požiarov.

Berlín/Paríž/Madrid 18. júna (TASR) - Ľudia po celej západnej Európe zaplnili v sobotu parky a kúpaliská, aby našli úľavu od predčasnej vlny horúčav, keďže teploty stúpli vo Francúzsku a v Španielsku až nad 40 stupňov Celzia a v Nemecku dosahovali 38 stupňov Celzia. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Predstavitelia varovali pred lesnými požiarmi v západnej časti regiónu Stredomorie, pretože vysoké teploty a dlhé obdobie sucha vytvorili podmienky pre vznik požiarov.

Služba Európskej komisie pre riadenie núdzových situácií Copernicus (CEMS) oznámila, že riziko požiaru je "extrémne" a "veľmi extrémne" vo väčšine Španielska, v údolí rieky Rhôna vo Francúzsku, ako aj na talianskych ostrovoch Sardínia a Sicília a v častiach pevninského Talianska.

Dvadsaťsedem členských štátov Európskej únie uviedlo do pohotovosti 12 protipožiarnych lietadiel a vrtuľník, aby pomohli krajinám bojujúcim toto leto s veľkými požiarmi.

Meteorológovia vo Francúzsku opísali situáciu ako "naozaj výnimočnú" a predpovedali, že v sobotu bude zrejme dosiahnutý vrchol 43 stupňov Celzia, potom prídu búrky a prinesú od Atlantického oceánu chladnejšie počasie.

Odborníci uviedli, že takáto skorá vlna horúčav je znakom toho, čo bude nasledovať - zmena klímy totiž znamená, že extrémne teploty obvyklé iba v júli a auguste budú pravdepodobnejšie aj v júni.

Hasiči v Španielsku sa v sobotu snažili dostať pod kontrolu lesné požiare, ktoré už vypukli vo viacerých častiach krajiny. Požiare najviac postihli provinciu Zamora ležiacu pri hraniciach s Portugalskom a región Katalánsko na východe krajiny. Úmrtia alebo zranenia nehlásili.

Požiar spálil v Španielsku takmer 20.000 hektárov územia na pohorí Sierra de la Culebra. V Katalánsku hasiči bojovali s lesným požiarom v Baldomare v provincii Lleida, kde očakávali v sobotu "veľmi vysoké teploty a silný južný vietor".