Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. marec 2024Meniny má Anežka
< sekcia Počasie

Slovensko potrápia búrky, hrozia najmä v Banskobystrickom kraji

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Júlia Jánošíková

V piatok bude prehánok a búrok podľa slov meteorológov viac ako vo štvrtok (25. 5.).

Bratislava 26. mája (TASR) - Silné búrky sa môžu vo viacerých okresoch vyskytnúť aj v piatok. Hrozia najmä v Banskobystrickom kraji. Upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

"Poveternostná situácia sa stále výrazné nemení. V miernom severnom prúdení sa labilnejšia a vlhšia vzduchová hmota udržiava predovšetkým v závetrí Západných Karpát, čo je Banskobystrický kraj a blízke okolie. V tejto oblasti dochádza aj k zbiehavému prúdeniu, čo výrazne uľahčuje vývoj kopovitých oblakov a prehánok a búrok, ako sme videli aj v predošlých dňoch," priblížil.

V piatok bude prehánok a búrok podľa slov meteorológov viac ako vo štvrtok (25. 5.). "Najintenzívnejšie hrozia práve okolo línie zbiehavého prúdenia v Banskobystrickom kraji a v Tatrách," upozornili. Intenzívne búrky sa podľa nich môžu vyskytnúť aj v Nitrianskom kraji a na východe, no pravdepodobnosť je nižšia.

V Detve a Zvolene platí 2. stupeň výstrahy pred búrkami


V Detve a Zvolene aktuálne platí druhý stupeň výstrahy pred búrkami. Výstrahy prvého stupňa platia do večera takmer vo všetkých krajoch. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe.

S búrkami treba v piatok počítať v Banskobystrickom, Trenčianskom, Košickom, Nitrianskom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Sprevádzať ich môže lejak s intenzitou 20 až 30 milimetrov za polhodinu, nárazový vietor s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a krúpy. "Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov," upozornil SHMÚ.

SHMÚ v niektorých okresoch varuje aj pred prívalovými povodňami. Prvostupňová hydrologická výstraha platí v okrese Prievidza, Žarnovica, Banská Štiavnica, Zvolen, Detva, Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava a Poprad.