< sekcia Počasie

Hurikán Olaf smeruje na Kalifornský polostrov, hrozí, že ešte zosilnie

Na satelitnej snímke z 20. augusta 2021 tropická búrka Henri nad Atlantickým oceánom. Foto: TASR/AP

Nie je to prvý raz, čo Mexiko ohrozuje hurikán menom Olaf. Naposledy tam takto označená tropická búrka prišla v októbri roku 2003.

Mexiko 10. septembra (TASR) - Hurikán Olaf sa presúval vo štvrtok smerom k letovisku Los Cabos na južnom cípe Kalifornského polostrova v Mexiku. Miestne úrady v oblasti zatvorili prístavy, zriadili dočasné úkryty a vyzvali ľudí, aby venovali pozornosť verejným oznamom. Informovala o tom agentúra AP.

Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) informovalo, že nad oblasťou sa v noci na piatok môže vyskytnúť veľmi silný vietor a intenzívny dážď.

Táto tropická búrka bola vo štvrtok ráno približne 185 kilometrov od mesta Cabo San Lucas, pričom ju sprevádzal vietor s rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu. Olaf sa smerom severoseverozápad pohyboval rýchlosťou 15 kilometrov za hodinu.

Podľa NHC je však pravdepodobné, že Olaf pred príchodom k pobrežiu ešte zosilnie. Silný vietor bol pritom vo štvrtok cítiť až 185 kilometrov od oka hurikánu.

Očakáva sa, že táto tropická búrka so sebou prinesie na juh Kalifornského polostrova aj 7,5 až 15 centimetrov zrážok, pričom miestami až 25 centimetrov. Na týchto miestach hrozia prívalové povodne a zosuvy pôdy.

Nie je to prvý raz, čo Mexiko ohrozuje hurikán menom Olaf. Naposledy tam takto označená tropická búrka prišla v októbri roku 2003.