Quantcast
< sekcia Počasie

Záplavy a zosuvy pôdy v Indii neprežilo už najmenej 85 obetí

Na snímke zaplavené automobily v hotelovom rezorte po rozvodnení rieky Kósí v Národnom parku Jima Corbetta v indickom štáte Uttaránčal 19. októbra 2021. Foto: TASR/AP

Hladina vody je v mnohých priehradách v tomto zväzovom štáte na nebezpečne vysokej úrovni, čo podnietilo evakuáciu tisícov ľudí.

Naí Dillí 20. októbra (TASR) - Na najmenej 85 stúpol v stredu v Indii počet obetí ničivých záplav a zosuvov pôdy, uviedli miestni predstavitelia. Informuje o tom agentúra AFP.

V štáte Uttarákhand na severe Indie zahynulo v uplynulých dňoch v dôsledku povodní a zosuvov 46 ľudí, kým 11 ďalších je nezvestných.

V juhoindickom štáte Kérala miestni predstavitelia informovali o 39 mŕtvych. Hladina vody je v mnohých priehradách v tomto zväzovom štáte na nebezpečne vysokej úrovni, čo podnietilo evakuáciu tisícov ľudí.

Najmenej 31 obetí a ďalších 43 nezvestných zaznamenali v súvislosti so záplavami a zosuvmi pôdy po prudkých dažďoch aj v susednom Nepále, píše AFP.

Zosuvy zeminy sú v Indii pomerne bežným javom, podľa expertov sa však vyskytujú čoraz častejšie, a to v dôsledku nepredvídateľných dažďov a topiacich sa ľadovcov. Priehrady vodných elektrární a odlesňovanie podľa odborníkov tiež prispievajú k čoraz častejším zosuvom pôdy.