Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Počasie

METEOROLÓGOVIA VARUJÚ: Na východe SR môžu byť búrky, na západe povodne

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

S búrkami môžu byť spojené lejaky, pri ktorých môže spadnúť až 40 milimetrov zrážok.

Bratislava 23. augusta (TASR) - V niektorých okresoch na východnom a strednom Slovensku sa môžu vyskytnúť búrky. Na západe a v strede SR hrozia povodne. Na webovej stránke o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal výstrahu prvého stupňa.

Búrky sa môžu vyskytnúť v celom Prešovskom kraji, v okrese Banská Bystrica, Brezno, Detva, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Gelnica, Košice okolie, Košice mesto, Rožňava, Spišská Nová Ves, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Ružomberok a Tvrdošín. Výstraha platí do 12.00 h, resp. do 16.00 h.

S búrkami môžu byť spojené lejaky, pri ktorých môže spadnúť až 40 milimetrov zrážok. Nárazy vetra môžu dosiahnuť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa aj pred prívalovými povodňami a povodňami z trvalých dažďov pre západ a niektoré okresy stredného Slovenska. "Vzhľadom na spadnuté a očakávané zrážky predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity," uvádzajú meteorológovia. Predpokladajú aj výskyt povodňových javov mimo tokov.