Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Počasie

Meteorológovia očakávajú, že september bude rekordne teplý

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Dano Veselský

Takáto vysoká priemerná mesačná teplota vzduchu v septembri je v slovenských klimatických podmienkach porovnateľná s normálnymi hodnotami teploty vzduchu v júni.

Bratislava 29. septembra (TASR) - Meteorológovia očakávajú na takmer všetkých staniciach rekordne teplý tohtoročný september. K štvrtku (28. 9.) je najvyššia priemerná mesačná teplota vzduchu v Bratislave-Kolibe 20 stupňov Celzia. Blízko tejto hranice je teplota aj na staniciach Žihárec, Veľké Lovce a Bratislava-letisko. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

"O niekoľko desatín stupňov sa takto zmení rekordná hodnota priemernej mesačnej teploty vzduchu na Slovensku v tomto prvom jesennom mesiaci. Od roku 1951 je rekord tejto charakteristiky teploty vzduchu na Slovensku z Gabčíkova (19,4 stupňa Celzia) zo septembra v roku 2011,"
priblížil SHMÚ.

Takáto vysoká priemerná mesačná teplota vzduchu v septembri je v slovenských klimatických podmienkach porovnateľná s normálnymi hodnotami teploty vzduchu v júni. "Dôležité je však pripomenúť, že v júni je na severnej pologuli letný slnovrat a v septembri tam nastáva jesenná rovnodennosť," poukázali meteorológovia. Zároveň dodali, že zhodnotenie septembra zverejnia začiatkom októbra.