Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 13. jún 2024
< sekcia Počasie

Treba počítať so silnejším vetrom, krúpami aj povodňou

Na snímke ľadové krúpy v záhrade. Foto: TASR - František Iván

Meteorológovia podotkli, že pri výdatných zrážkach sa aj výrazne ochladzuje. Napríklad v Rudňanoch spadlo podľa SHMÚ v priebehu pol hodiny vyše 30 mm zrážok a teplota klesla na deväť stupňov Celzia.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 20. mája (TASR) - Na viacerých územiach Slovenska treba v pondelok počítať s intenzívnejšími zrážkami a silnejším vetrom. Vyskytnúť sa môžu aj krúpy. Uviedol to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti. Vo vlhkej instabilnej vzduchovej hmote podľa neho vznikajú početné prehánky a búrky.

"Prehánky a búrky sa len pomaly pohybujú na východ až severovýchod, vplyvom čoho môžu aj naďalej prinášať vyššie úhrny zrážok, no treba počítať aj s výskytom krúp a prechodným zosilnením vetra," upozornili meteorológovia.

Podotkli, že pri výdatných zrážkach sa aj výrazne ochladzuje. Napríklad v Rudňanoch spadlo podľa SHMÚ v priebehu pol hodiny vyše 30 mm zrážok a teplota klesla na deväť stupňov Celzia.

Pre viaceré okresy Slovenska platí v pondelok výstraha pred povodňouVo viacerých okresoch na Slovensku platí v pondelok poobede hydrologická výstraha prvého stupňa pred povodňou. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe. Vydal výstrahy prvého a druhého stupňa.

Pre okresy Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Žarnovica, Banská Štiavnica a Žiar nad Hronom platí výstraha druhého stupňa pred prívalovou povodňou. Rovnako v okresoch Zvolen, Detva, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice-okolie - Hornád, Košice-okolie - Bodva, Levoča a Košice.

Výstrahu prvého stupňa vydali meteorológovia pre okresy Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Žilina - Rajčanka.