Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Počasie

Odborníci: Pri burkách sa treba vyhýbať otvoreným priestranstvám

Ilsutračná snímka. Foto: TASR František Iván

Pri búrkach by tiež ľudia mali zamedziť kontaktu s vodivými predmetmi.

Bratislava 21. júna (TASR) - Pri búrkach by sa ľudia nemali zdržiavať na otvorenom priestranstve či pri otvorených lokalitách vodných plôch a ich blízkom okolí. Dôležité je nájsť si čo najskôr bezpečný úkryt, ideálne v budove chránenej bleskozvodom, prípadne v aute. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na webe Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Pri búrkach by tiež ľudia mali zamedziť kontaktu s vodivými predmetmi. "Kovové predmety, turistické palice či dáždnik dajte čo najďalej od seba," podotkol ÚVZ. Preventívne odporučil tiež vypnúť elektronické zariadenia, akými sú mobil, rádio alebo televízor.

Počas turistiky by mali ľudia vyhľadať a prečkať búrku napríklad v chate, útulni alebo pod prístreškom, ktorý nevyčnieva nad okolitý terén. "Ak sa rozhodnete ukryť v previse alebo jaskyni, držte sa čo najďalej od vchodu a stien, posaďte sa na izolujúci materiál a spojte končatiny," ozrejmil úrad.

Pri ústupe pred búrkou odborníci odporúčajú robiť menšie kroky a ruky držať pri sebe. "Ak sa pohybujete ako väčšia skupina ľudí, snažte sa rozptýliť na vzdialenosť aspoň troch metrov," dodali.

Búrky sa môžu v piatok vyskytnúť na celom území Slovenska. Meteorológovia vydali výstrahy prvého aj druhého stupňa.