Quantcast
< sekcia Počasie

OPATRNE NA HORÁCH: Hrozba lavín stúpne na druhý stupeň z piatich

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Hlavnými lavínovými problémami sú nový a vetrom previaty sneh, a to na severných a severovýchodných orientáciách, priblížil Martin Buliak.

Liptovský Hrádok 9. decembra (TASR) – Lavínové nebezpečenstvo vo Veľkej Fatre a v polohách nad 1600 metrov nad morom v Nízkych Tatrách popoludní stúpne na druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. V ostatných pohoriach v piatok platí malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň.

"Hlavnými lavínovými problémami sú nový a vetrom previaty sneh, a to na severných a severovýchodných orientáciách. V strmých žľaboch a miestach s väčšou výškou snehovej pokrývky, najmä na záveternej strane hrebeňov, je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení uvoľnenie lavíny," priblížil Buliak.

Zhodnotil, že celková výška snehovej pokrývky v pohoriach Slovenska je, vzhľadom na obdobie, podpriemerná. Pohybuje sa v rozmedzí od desať do 60 centimetrov snehu.

Počas piatkového popoludnia zasiahne horské územia Slovenska teplý front, ktorý prinesie od juhozápadu snehové zrážky a silný vietor. "Nový sneh bude pribúdať najmä večer," uviedol Buliak. Podotkol, že množstvo nového snehu sa bude v najvyšších polohách Nízkych Tatier a vo Veľkej Fatre pohybovať medzi 20 až 30 centimetrami a vietor na hrebeňoch dosiahne v nárazoch cez 108 kilometrov za hodinu.