Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Počasie

OSN: Rok 2023 bude pravdepodobne najteplejší od začiatku meraní

Ilustračná snímka. Foto: TASR Marko Erd

Priemerná svetová teplota je podľa údajov Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) o 1,4 stupňa Celzia vyššia než priemerné hodnoty v období tzv. pre-industriálneho obdobia.

Ženeva 30. novembra (TASR) - Rok 2023 by mohol byť najteplejším od začiatku oficiálnych meraní, oznámila vo štvrtok Organizácia Spojených národov (OSN). Zároveň žiadala urýchlené kroky proti globálnemu otepľovaniu a zastaviť s tým súvisiace vplyvy. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA.

Priemerná svetová teplota je podľa údajov Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) o 1,4 stupňa Celzia vyššia než priemerné hodnoty v období tzv. pre-industriálneho obdobia. Rok 2023 tak s určitosťou predstihne rok 2016 a stane sa najteplejším v dejinách meraní.

(WMO) vo štvrtok zverejnila predbežnú správu o globálnom stave klímy za rok 2023. V ten istý deň sa v Dubaji v Spojených arabských emirátoch (SAE) začína klimatický summit OSN COP28.

"Veci sa vyvíjajú tak rýchlo, že už celý mesiac pred koncom roka môžeme vyhlásiť, že rok 2023 je najhorúcejší rok zaznamenaný v dejinách ľudstva," povedal generálny tajomník OSN António Guterres prostredníctvom videokonferencie delegátom na COP28. Upozornil, že ľudstvo má problém a planéta sa ženie ku klimatickej katastrofe.

Guterres svetových lídrov v Dubaji vyzval, aby sa zaviazali prijať prísne opatrenia na obmedzenie klimatickej zmeny - vrátane postupného vyradenia fosílnych palív a a zvýšenia kapacity obnoviteľných zdrojov energie. Pripomenul, že medzinárodné spoločenstvo plánuje obmedziť nárast globálnej teploty do 1,5 stupňa Celzia. "Potrebujeme však, aby lídri na COP28 vypálili štartovací výstrel v pretekoch na udržanie limitu 1,5 stupňa pri živote," dodal.

WMO upozornila, že klimatický jav El Niňo môže zvyšovať teploty aj v budúcom roku. Záverečnú správu o stave klímy v roku 2023 má zverejniť v prvej polovici roka 2024.

Summit COP28 otvoril egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí, ktorý predsedal vlaňajšiemu COP27 v Egypte. Účastníkov vyzval na chvíľku ticha s cieľom uctiť si všetkých civilistov zabitých počas vojny v pásme Gazy. Šukrí následne predsedníctvo odovzdal SAE.