Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 22. jún 2024Meniny má Paulína
< sekcia Počasie

Počet obetí búrok a tornád v USA stúpol na najmenej 26

Trosky zo zničených domov sú porozhadzované po okolí po vyčíňaní tornáda v meste Rolling Fork, v americkom štáte Mississippi 27. marca 2023. Foto: TASR - AP

Minulý týždeň si ničivé tornádo vyžiadalo najmenej 25 životov v štáte Mississippi.

Wynne 2. apríla (TASR) - Na minimálne 26 vzrástol počet obetí ničivých búrok a tornád, ktoré v piatok a sobotu zasiahli štáty na juhu a stredozápade USA. Silný búrkový systém mohol vyvolať až desiatky tornád a spôsobil rozsiahle materiálne škody, informuje agentúra AFP.

Potvrdené alebo predpokladané tornáda boli zaznamenané v najmenej ôsmich štátoch. Najviac ľudí (minimálne 9) zahynulo v jedinom okrese štátu Tennessee, v malom meste Wynne v Arkansase (4), v Illinoise (4) a Indiane (3). Mŕtvych hlásia aj z Alabamy a Mississippi.

Zranené boli stovky ľudí a mnohé rodiny prišli o strechu nad hlavou. Guvernérka Arkansasu Sarah Huckabeeová Sandersová vyhlásila stav núdze, povolala národnú gardu a požiadala o pomoc americkú federálnu vládu.

Podľa internetovej stránky US Poweroutage bolo v sobotu napoludnie bez prúdu viac než 530.000 domácností a firiem, viac než 200.000 z toho na území štátu Ohio.

Búrkový systém sprevádzaný silným vetrom roznietil aj desiatky prírodných požiarov, len na území Oklahomy v piatok horelo takmer 100, pričom utrpelo zranenia najmenej 32 ľudí a zničených bolo vyše 40 domov.

V Spojených štátoch sú tornáda častým javom najmä v centrálnej a južnej časti krajiny, píše AFP. Minulý týždeň si ničivé tornádo vyžiadalo najmenej 25 životov v štáte Mississippi.