Quantcast
< sekcia Počasie

POZOR: Vo Veľkej Ide platí upozornenie na smogovú situáciu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Podľa meteorológov sú príčinami smogovej situácie vysoké emisie prachových častíc PM10 z vykurovania pevným palivom i možný vplyv priemyslu.

Bratislava 21. marca (TASR) – Vo Veľkej Ide v okrese Košice-okolie platí upozornenie na vznik smogovej situácie pre častice PM10. Vyhlásil ho Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) a potrvá až do odvolania.

Podľa meteorológov sú príčinami smogovej situácie vysoké emisie prachových častíc PM10 z vykurovania pevným palivom i možný vplyv priemyslu. "Vzhľadom na nepriaznivé rozptylové podmienky možno očakávať vysoké koncentrácie PM10 vo všetkých oblastiach v blízkosti aj v susedných dolinách, v ktorých sa nachádzajú relevantné zdroje PM10 (lokálne kúreniská na pevné palivo, kotolne na pevné palivo)," upozornil SHMÚ.

V oblasti Jelšavy v okrese Revúca platí informácia o vzniku smogovej situácie pre častice PM10.

K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy. SHMÚ preto radí obmedziť pobyt aj fyzické aktivity vonku a rovnako i skrátiť vetranie obytných miestností.