Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Počasie

Upršaný piatok: Nebezpečné búrky zasiahnu Slovensko

Na snímke uviaznuté auto pod nadjazdom križovatky Bajkalská - Ružinovská po výdatnom daždi 8. júna 2023 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 30 až 50 milimetrov za polhodinu, s nárazmi vetra 70 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

Bratislava 9. júna (TASR) - Na celom Slovensku platí výstraha druhého stupňa pred búrkami. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

Meteorológovia upozorňujú, že sa môžu vyskytnúť búrky, intenzívne prehánky i výdatnejší dážď. Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 30 až 50 milimetrov za polhodinu, s nárazmi vetra 70 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie malých tokov a suchých korýt. Môže dôjsť k povodňovým úkazom mimo tokov, ako sú stekanie vody zo svahov, zosuv svahov, bahnotok s kameňmi, zatopenie pivníc a suterénov, podchodov, podjazdov či podmytie cestnej komunikácie.

"Silný vietor môže spôsobiť škody na vegetácii, lesoch, na budovách, elektrickom vedení a ďalších objektoch. Lietajúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie. Popadané stromy alebo iné nahromadené škody môžu obmedziť až paralyzovať dopravu," dodal SHMÚ.

SHMÚ zároveň vydal aj hydrologické výstrahy. Tretí stupeň výstrahy v súvislosti s prívalovou povodňou platí pre oblasť Levice-západ. V Banskej Štiavnici, Krupine, Lučenci a Leviciach-východ vydal ústav výstrahu druhého stupňa. V Prievidzi platí výstraha prvého stupňa.

"V priebehu dňa sa nič podstatné nezmení. Naďalej sa budú vyskytovať početné prehánky a búrky, aj intenzívne, pričom najpravdepodobnejší nebezpečný sprievodný jav bude opäť prívalový dážď s intenzitou ojedinele aj viac ako 30 milimetrov za polhodinu," uviedol SHMÚ na sociálnej sieti. Vysoké úhrny zrážok budú podľa ústavu opäť spôsobené aj nevýrazným pohybom búrok. Dodal, že vo vlhkom vzduchu sa prehánky a búrky, prechodne aj s trvalejším dažďom, vytvárajú už od rána, niekde za súčasného výskytu hmly.