Quantcast
< sekcia Počasie

Meteorológovia: V máji spadlo zatiaľ len päť až 20 milimetrov zrážok

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Možno konštatovať, že na malej vzdialenosti sú v úhrne za 14 dní veľmi veľké rozdiely najmä v južnej polovici západného Slovenska, uviedol SHMÚ.

Bratislava 16. mája (TASR) - Na Slovensku prevládalo počas prvých dvoch májových týždňov na daný dátum pomerne teplé počasie, pričom spadlo väčšinou len päť až 20 milimetrov (mm) zrážok. Pozorované boli na viacerých miestach prehánky, lokálne aj búrky. Zrážky boli intenzívne najmä v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Na sociálnej sieti o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

"Za obdobie od 1. mája do 14. mája spadlo väčšinou len päť až 20 milimetrov zrážok. Výnimočne napršalo ešte menej a napríklad Rimavská Sobota mala len 4,1 milimetra a Vysoká nad Uhom dokonca len 2,6 milimetra," približuje SHMÚ.

Naopak, lokálne, avšak na veľmi malej ploche, spadlo podľa meteorológov aj výrazne viacej ako 20 milimetrov. Dolné Lovčice pri Trnave mali 52,8 milimetra zrážok a Pernek v okrese Malacky takmer 148 milimetrov. V týchto prípadoch sa však pod to podpísala najmä búrka, ktorá tam bola 4. mája.

"Možno konštatovať, že na malej vzdialenosti sú v úhrne za 14 dní veľmi veľké rozdiely najmä v južnej polovici západného Slovenska. Hlavným dôvodom je fakt, že vyššie úhrny zrážok sme pozorovali takmer výlučne len pri búrkach," dopĺňa SHMÚ.