Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. jún 2023Meniny má Žaneta
< sekcia Počasie

V NOCI BOLO CHLADNO: Na Orave namerali pod mínus 18 stupňov Celzia

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Najmä v druhej polovici noci od juhu zasahovala tlaková výš, pričom takmer všade vietor úplne zoslabol.

Bratislava 29. marca (TASR) - Meteorológovia namerali v stredu ráno v nížinách do mínus 7 stupňov Celzia, na Orave klesla teplota pod mínus 18 stupňov Celzia. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti. O nepríjemnej noci hovorí najmä v súvislosti s časťou južného Slovenska.

"Veľmi nepríjemná bola uplynulá noc najmä pre južnú polovicu západného Slovenska, kde boli už pred včerajškom na veľkej ploche rozkvitnuté marhule a čiastočne aj broskyne," podotýka SHMÚ.

Napríklad v Piešťanoch namerali vo výške dvoch metrov nad povrchom mínus 7,3 stupňa Celzia. Menej ako mínus 4 stupne Celzia bolo takmer všade v rámci Podunajskej a Záhorskej nížiny.

O príliš nízkej teplote na daný dátum hovoria meteorológovia počas uplynulej noci vo výške približne 1500 metrov nad morom na celom Slovensku. O 1.00 h klesla teplota v studenom, pôvodnom arktickom vzduchu na mínus 7 až mínus 12 stupňov Celzia.

Najmä v druhej polovici noci od juhu zasahovala tlaková výš, pričom takmer všade vietor úplne zoslabol. Podľa meteorológov bolo zároveň postupne takmer všade jasno alebo takmer jasno, na severe miestami aj v polohách pod 800 metrov nasnežené. Teplota tak vo výške dva metre nad povrchom klesla na väčšine územia na mínus 2 až mínus 9 stupňov Celzia. "V údoliach bolo lokálne, najmä na Orave, aj výrazne chladnejšie," podotýka SHMÚ. Najchladnejšie bolo v lokalite Novoť v okrese Námestovo, kde namerali mínus 18,3 stupňa Celzia.