Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. apríl 2024Meniny má Aleš
< sekcia Počasie

PADAJÚ REKORDY: Takéto teploty sa objavili len druhýkrát v histórii

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Dano Veselský

Pred štvrtkovým (14. 9.) studeným frontom Slovensko v stredu čaká podľa meteorológov ešte jeden horúci deň.

Bratislava 13. septembra (TASR) - Na niekoľkých staniciach na východe Podunajskej nížiny a na Honte meteorológovia v utorok (12. 9.) namerali 33 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

"V Dudinciach sme túto hodnotu v druhej septembrovej dekáde zaznamenali len druhý raz v histórii meraní (od roku 1977), prvý raz to bolo v roku 2015," uviedol SHMÚ. Podobne s hodnotou 32 stupňov Celzia to bolo aj v Mochovciach. Rovnako teplo bolo aj v Žiari nad Hronom, kde séria denných rekordov Tmax trvá už tretí deň.

"Ešte dlhšia rekordná séria je na stanici Vígľaš - Pstruša, kde bol rekord prekonaný už štvrtý deň a v Brezne dokonca piaty deň za sebou," podotkol. Rekordy podľa neho padajú aj na východe Slovenska, napríklad stanica Somotor mala v utorok druhý rekordne teplý deň.

Pred štvrtkovým (14. 9.) studeným frontom Slovensko v stredu čaká podľa meteorológov ešte jeden horúci deň. "I keď na západe už so slabým ochladením. Rekordne teplá séria sa tak na niektorých staniciach ešte natiahne," dodal ústav.