Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Počasie

Služba EÚ Copernicus: Rok 2023 bude najteplejším v histórii meraní

Na archívnej snímke digitálny teplomer na Obchodnej ulici v Bratislave. Foto: TASR - Dano Veselský

Agentúra DPA pripomína, že dosiaľ najteplejším rokom v histórii meraní bol rok 2016.

Paríž 6. decembra (TASR) - Rok 2023 bude najteplejším od začiatku zaznamenávania meraní v polovici 19. storočia. Oznámila to v stredu služba Európskej únie pre monitorovanie zmeny klímy spadajúca pod program Copernicus (C3S). Agentúra DPA pripomína, že dosiaľ najteplejším rokom v histórii meraní bol rok 2016.

Už skôr sa predpokladalo, že rok 2023 bude rekordne teplý z hľadiska priemerne nameranej globálnej teploty, nijaká inštitúcia to však dosiaľ nevyhlásila s úplnou istotou. Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) napríklad v polovici novembra označil za pravdepodobné na 99 percent, že sa tak stane.

Zástupkyňa riaditeľa služby C3S Samantha Burgessová teraz uviedla, že v roku 2023 padli teplotné rekordy hneď v niekoľkých mesiacoch vrátane novembra. Preto je prakticky nemožné, aby rok 2023 nebol najteplejším v histórii meraní.

"Rok 2023 má za sebou už šesť rekordných (rekordne teplých) mesiacov a dve rekordné (ročné) obdobia. Mimoriadne (vysoké) globálne novembrové teploty vrátane dvoch dní teplejších o viac ako dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím znamenajú, že rok 2023 je najteplejším rokom v zdokumentovanej histórii" povedala.