Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. jún 2026Meniny má Alfréd
< sekcia Počasie

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Tropické dni sú tu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Pavol Zachar

Teraz.sk prináša predpoveď počasia na nasledujúci týždeň.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 19. júna (Teraz.sk) - Štvrtok odštartoval prvú vlnu horúčav tohto leta. Na viacerých miestach juhozápadného Slovenska vystúpila maximálna teplota nad 30 °C, čo sa v meteorológii klasifikuje ako tropický deň. Ďalšie tropické dni budú nasledovať nielen cez víkend, ale aj v budúcom týždni. “Na viacerých miestach sa zároveň teplota priblíži k 35 °C a nie sú vylúčené ani vyššie hodnoty. Takéto dni sa v klimatológii označujú ako supertropické,” vysvetľuje klimatológ Pavel Matejovič.

Vysoké však nebudú len maximálne, ale aj minimálne teploty. Teda okrem tropických dní sa budú vyskytovať aj tropické noci, keď minimálna teplota neklesne pod 20 °C. “Na bratislavskej Kolibe sa prvá tropická noc už vyskytla zo stredy na štvrtok. Lokalít s tropickými nocami bude v nasledujúcich dňoch pribúdať. Viac tropických nocí sa bude vyskytovať najmä v urbánnych lokalitách, kde sa vytvárajú tzv. mestské ostrovy tepla. Zvýši sa aj relatívna vlhkosť vzduchu, ktorá bude citeľná najmä v podvečerných hodinách,” objasňuje ďalej klimatológ. Okrem horúčav nás teda čakajú aj dusné dni.

Takéto počasie bude predstavovať záťaž najmä pre chorých a starších ľudí. Pravidelný pitný režim je však dôležitý pre všetkých. Klimatológ tiež pripomína, že počas dňa sa odporúča nevystavovať organizmus priamemu slnečnému žiareniu, ktoré je vzhľadom na ročnú dobu veľmi intenzívne.

Tiež treba dávať pozor na zatvorené autá, v ktorých môže cez deň vo veľmi krátkom čase teplota vystúpiť nad 50 °C. Dôležité je aj vetranie interiérov budov v nočných a skorých ranných hodinách. Počas dňa sa naopak odporúča mať zatvorená okná, aby teplý vzduch neprúdil do chladnejších miestností. Môže pomôcť aj klimatizácia, ktorú však treba používať racionálne a zbytočne neochladzovať vzduch v miestnosti pod hranicu 24 °C.

Koniec nastupujúcej vlny horúčav sa aktuálne nedá predpovedať. “Nedá sa vylúčiť, že bude trvať do konca tohto mesiaca. Nad vnútrozemím Európy sa bude totiž stále udržiavať rozsiahlejší komplex vysokého tlaku vzduchu, ktorý bude blokovať chladnejšie prúdenie z Atlantiku. Ak sa vyskytnú nejaké atmosférické zrážky, budú prevažne vo forme lokálnych búrok. Sucho sa bude preto stále prehlbovať,” dodáva na záver.

SOBOTA 20. 6. 2026
Jasno až polojasno. V priebehu popoludnia ojedinele búrky z tepla.
Minimálna teplota: 15 °C až 21 °C
Maximálna teplota: 30 °C až 36 °C
JZ vietor až 15 až 40 km/h

NEDEĽA 21. 6. 2026
Jasno až polojasno. V priebehu dňa na mnohých miestach prehánky a búrky.
Minimálna teplota: 17 °C až 24 °C
Maximálna teplota: 30 °C až 35 °C
JZ vietor až 15 až 30 km/h

PONDELOK 22. 6. 2026
Jasno až polojasno a veľmi teplo. V priebehu dňa miestami prehánky alebo búrky.
Minimálna teplota: 17 °C až 24 °C
Maximálna teplota: 28 °C až 34 °C
JZ vietor až 15 až 30 km/h

UTOROK 23. 6. 2026
Jasno až polooblačno.
Minimálna teplota: 11 °C až 18 °C
Maximálna teplota: 30 °C až 35 °C
JZ vietor až 15 až 40 km/h

STREDA 24. 6. 2026
Jasno až polojasno.
Minimálna teplota: 15 °C
Maximálna teplota: 34 °C
SZ vietor až 15 až 40 km/h

ŠTVRTOK 25. 6. 2026
Skoro jasno.
Minimálna teplota: 13 °C
Maximálna teplota: 29 °C
SZ vietor až 15 až 30 km/h

PIATOK 26. 6. 2026
Horúco.
Minimálna teplota: 13 °C
Maximálna teplota: 30 °C
SZ vietor až 15 až 30 km/h

zdroj: imeteo.sk


Podrobnejšiu predpoveď nájdete TU.