Quantcast
< sekcia Počasie

Lomnický štít pokrylo rekordne veľa snehu, môže ho ešte pribudnúť

Na archívnej snímke Lomnický štít v Tatranskej Lomnici. Foto: TASR - Milan Kapusta

Je to vôbec najvyššia hodnota nielen pre tento deň, ale aj v celej prvej polovici októbra na tejto stanici, podľa údajov od roku 1951, uvádza SHMÚ.

Vysoké Tatry 4. októbra (TASR) - Na Lomnickom štíte je v súčasnosti rekordne veľa snehu, od stredy 5. októbra však začne podľa meteorológov rýchlo miznúť. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) informoval, že po chladnej a na zrážky bohatej druhej polovici septembra, ako aj úvode októbra, je hrúbka snehovej pokrývky na úrovni 70 centimetrov.

"Takúto hrúbku nám pozorovatelia nahlásili ešte v pondelok (3.10.), je to vôbec najvyššia hodnota nielen pre tento deň, ale aj v celej prvej polovici októbra na tejto stanici, podľa údajov od roku 1951," uvádza SHMÚ. Hodnota sa podľa meteorológov zrejme ešte trochu zvýši, pretože zrážky budú výraznejšie ustávať až v priebehu utorka.

V stredu však meteorológovia očakávajú výrazné oteplenie. "Kým v utorok okolo poludnia bude na Lomnickom štíte okolo -6 stupňov Celzia, v stredu večer to môže byť až desať stupňov. Vzduch bude suchý a bude veterno. Tieto podmienky tak spôsobia výrazný úbytok snehovej pokrývky," dodáva SHMÚ.