Práve teraz

Talianska vláda vyhlásila vo štvrtok stav núdze v Benátkach,
ktoré postihli najhoršie záplavy za uplynulých 50 rokov, aby tak mohla uvoľniť finančné prostriedky na obnovu tohto historického mesta.

Viac než 260 literátov, aktivistov, akademikov a novinárov vyzvalo
indického premiéra Naréndru Módího, aby prehodnotil vládne rozhodnutie zbaviť britsko-indického spisovateľa Átiša Tasíra jeho indického občianstva.

Severná Kórea vo štvrtok oznámila, že Spojené štáty navrhli,
aby viaznuce rokovania o denuklearizácii Kórejského polostrova pokračovali v decembri, zatiaľ čo sa blíži posledný termín na ich záchranu, stanovený severokórejským vodcom Kim Čong-unom.

Prezident americkej centrálnej banky Jerome Powell vyzval vo štvrtok
Kongres, aby riešil problém rastúceho rozpočtového schodku. Zároveň však dodal, že ekonomika je na tom momentálne dobre a mala by pokračovať v raste.

Lídri krajín združených v zoskupení BRICS
- Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Juhoafrickej republiky - potvrdili vo štvrtok záväzok realizovať parížsku klimatickú dohodu a vyjadrili názor, že konflikt v Sýrii nemôže mať vojenské riešenie.

Úvod

Krajiny zoskupenia známeho ako BRICS odmietli protekcionizmus
a varovali, že napätie v obchodných vzťahoch a politická neistota znižujú dôveru v medzinárodný obchod, investície a ekonomický rast.

Nemecký automobilový koncern BMW vstupuje hlbšie do technológií
výroby akumulátorových článkov. Automobilka vo štvrtok predstavila nové výskumné centrum, ktoré má začať pracovať v decembri tohto roka.

České ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok oznámilo,
že si predvolalo ruského veľvyslanca v ČR A. Zmejevského po tom, ako Moskva zaradila českú humanitárnu organizáciu Člověk v tísni na zoznam organizácií, ktoré sú v Rusku nežiaduce.

Katalánsky básnik Joan Margarit sa stal vo štvrtok tohtoročným
laureátom Cervantesovej ceny, najprestížnejšieho literárneho ocenenia udeľovaného v španielsky hovoriacom svete.

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že voči Británii spustila
konanie vo veci porušenia práva EÚ. K takémuto kroku pristúpila v súvislosti s faktom, že Británia dosiaľ nepredložila kandidáta na post eurokomisára.

Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako
dar zorganizovala vo štvrtok v Bratislave už 37. ročník vianočného benefičného koncertu na podporu detí z detských domovov.

Škótsky súd vo štvrtok nariadil prepustenie bývalej katalánskej
ministerky školstva Clary Ponsatíovej, na ktorú Španielsko vydalo zatykač v súvislosti s jej rolou pri pokuse o vyhlásenie nezávislosti Katalánska v roku 2017.

Francúzskeho nominanta na post európskeho komisára
Thierryho Bretona, ktorý by mal zodpovedať za vnútorný trh EÚ, vo štvrtok popoludní vypočúvali poslanci Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre vnútorný trh a priemysel.

Európska centrálna banka (ECB) zvažuje, že do budúcich záťažových
testov európskych bánk zaradí aj riziká vyplývajúce z klimatických zmien. Uviedol to vo štvrtok viceprezident ECB Luis De Guindos.

Čilská mena pokračuje vzhľadom na ostré nepokoje v razantnom páde.
Vo štvrtok dosiahol kurz čilského peso voči americkému doláru rekordne nízku hodnotu. V určitých časoch bol kurz voči doláru viac než 808 peso, čiže najmenej v histórii.

Koalícia neparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS)-Spolu
chce po parlamentných voľbách navrhnúť zákon, ktorým by sa mali zriadiť prešetrovacie komisie. Chcú tak zabezpečiť, aby sa nemohli rozsiahle prípady pozametať pod koberec.

Medzinárodný trestný súd (ICC) v holandskom Haagu vo štvrtok
schválil dlhoočakávané vyšetrovanie údajného násilia zo strany Mjanmarska voči menšine moslimských Rohingov vrátane zločinov proti ľudskosti a prenasledovania.

Indonézske úrady vydali vo štvrtok výstrahu pred vlnami cunami po tom,
ako oblasť medzi ostrovom Sulawesi a súostrovím Moluky zasiahlo silné podmorské zemetrasenie.

Rumunská nominantka na eurokomisárku Adina-Ioana Valeanová,
ktorej bol pridelený rezort dopravy, vo štvrtok popoludní presviedčala členov Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre dopravu, že je pripravená prevziať zodpovednosť za tento rezort.