< sekcia Prešovský kraj

A. KISKA: Severovýchod Slovenska potrebuje nové pracovné miesta

Pracovný výjazd prezidenta SR Andreja Kisku v Bardejove 18. marca 2015. Na snímke prezident SR Andrej Kiska (vľavo) počas stretnutia s pedagogickým zborom v Spojenej škole Juraja Henischa v Bardejove. Foto: FOTO TASR – František Iván

Pri dnešnej návšteve Bardejovského okresu to uviedol prezident SR Andrej Kiska, ktorý chce osobne prispieť k pozitívnym zmenám v tejto oblasti.

Bardejov 18. marca (TASR) - Severovýchod Slovenska potrebuje nutne nové pracovné miesta. Pri dnešnej návšteve Bardejovského okresu to uviedol prezident SR Andrej Kiska, ktorý chce osobne prispieť k pozitívnym zmenám v tejto oblasti. "Je úlohou prezidenta, vlády, parlamentu, miestnych samospráv hľadať možnosti, aby tu tých pracovných miest bolo viac," zdôraznil.

"Mladí ľudia z tohto kraja odchádzajú, nevedia si nájsť uplatnenie a nezamestnanosť je tu podstatne vyššia ako, dajme tomu, na západnom Slovensku. Pravda, infraštruktúra je jednou z možností riešenia tohto problému, ale treba si úprimne povedať, že diaľnice alebo rýchlostné cesty pritiahnuť do každého regiónu je beh na veľmi, veľmi dlhú trať. Musíme uvažovať o tom, ako pomôcť tomu regiónu, čo všetko treba spraviť, aby stadiaľto mladí ľudia neodchádzali," uviedol Kiska.

Aj v Bardejovskom okrese možno nájsť schopných manažérov a kvalifikovanú pracovnú silu, o čom sa presvedčil prezident pri návšteve spoločnosti Obuv - špeciál. "Na tejto fabrike vidieť, že sa dá na východe Slovenska vybudovať rodinný podnik, ktorý dokáže každoročne zvyšovať svoj obrat či produkciu. Nie je to jednoduché, ale dá sa to," povedal prezident po obhliadke výrobných priestorov obuvníckej továrne v Bardejove.

Ako TASR informoval jej konateľ Miroslav Matys, 80 % produkcie spoločnosti dnes smeruje na export. "Naši partneri sú z Nemecka, Francúzska, Fínska či Nórska. Dnes obúvame aj príslušníkov Ozbrojených síl SR, spolupracujeme ďalej napríklad so švajčiarskymi železnicami," vysvetlil Matys. Ako už naznačili slová prezidenta, obuvnícky priemysel nie je dnes jednoduchou oblasťou podnikania. "Narážame, samozrejme, na konkurenciu z Číny alebo Indie," ozrejmil konateľ spoločnosti.

Prezident dnes dostal pri návšteve bardejovskej fabriky dar v podobe topánok s vodovzdornou a priedušnou membránou Gore-Tex. Práve s ňou chce spomínaná spoločnosť uspieť na domácom i zahraničnom trhu. Pri šití topánok ju používa ako jedna z mála obuvníckych fabrík v Európe.

Dnešná návšteva Bardejova prezidentom SR je súčasťou jeho trojdňovej pracovnej cesty po Prešovskom kraji. Vo štvrtok sa chystá navštíviť mestá Stropkov, Svidník a v piatok zavíta do Prešova a Popradu.