< sekcia Prešovský kraj

Do Levoče chce prísť nový investor

Na snímke pohľad na historické renesančné jadro Levoče a Chrám svätého Jakuba z Mariánskej hory nad Levočou 16. augusta 2015. Foto: TASR/Oliver Ondráš

V meste by tak koncom budúceho roka mohlo vzniknúť 500 pracovných miest. Poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) schválili investičný zámer spoločnosti.

Levoča 13. októbra (TASR) - V Hnedej priemyselnej zóne Levoča - Juh chce podnikať popradská firma BIB – Beton Industry Buildings, ktorá sa venuje výrobe hotových bytových a nebytových objektov. V meste by tak koncom budúceho roka mohlo vzniknúť 500 pracovných miest. Poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) schválili investičný zámer spoločnosti na poslednom zasadnutí v pondelok (12.10.) a poverili primátora Milana Majerského rokovať s jej konateľom. Investor chce vybudovať závod na výrobu kompletnej 3D prefabrikácie.

"Ak prebehnú rokovania v poriadku, v Hnedej priemyselnej zóne Levoča – Juh vznikne 500 pracovných miest. To je naša priorita. Takisto je dôležité, že je to firma, ktorá vo výrobnom procese používa inovačné technológie, ktoré nezaťažujú životné prostredie a bytové a nebytové objekty sú finančne dostupné pre všetky záujmové skupiny. V budúcnosti by sme tak mohli prepojiť aktivity spoločnosti so záujmami mesta," priblížil Majerský.

Spoločnosť chce v Levoči vybudovať kompletný závod, ktorý bude poskytovať modelový výrobný koncept pre výstavbu montovaných nízko energetických bytových a nebytových objektov. Vyrábať by sa tu mali panelové dielce pozostávajúce zo železobetónových buniek so zabudovanými rozvodmi a inštaláciami. Technológie výrobného procesu majú obsahovať úsporné vykurovacie systémy a riadiace jednotky, úsporné prvky triedy AAA+, či najnovšie tepelnoizolačné systémy. Tento komplex má podľa investičného zámeru prispievať k zvýšeniu úrovne technologického know-how regiónu, podporiť riešenie sociálnych a ekonomických otázok, zvýšiť životnú úroveň obyvateľov a podporiť aktivity samosprávy.

"Investor plánuje do realizácie projektu investovať 106 miliónov eur. Ak sa mesto Levoča s firmou BIB – Beton Industry Buildings dohodne, stavebné práce areálu závodu by mohli začať v januári 2016 a kompletnú prevádzku plánuje firma spustiť v novembri 2016,“ uzavrel primátor.