< sekcia Prešovský kraj

Gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak má negatívny výsledok testu

Prešovský arcibiskup Ján Babjak (na snímke v popredí). Foto: TASR Henrich Mišovič

Pozitívny test na COVID-19 mal 15. júla gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ, ktorý je apoštolským administrátorom Košickej eparchie.

Prešov 29. júla (TASR) – Prešovský gréckokatolícky arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ má negatívny výsledok testu na COVID-19. Dal si ho urobiť po tom, ako sa v uplynulých dňoch zúčastnil v Užhorode na Ukrajine na pohrebe zosnulého mukačevského eparchu Mons. Milana Šášika CM.

Ako o tom TASR informoval hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič, po návrate na Slovensko sa Babjak ihneď utiahol do povinnej domácej karantény.

"Test absolvoval na siedmy deň, v pondelok (27. 7.), na odbernom mieste v Prešove a jeho výsledok je negatívny," povedal Pavlišinovič s tým, že arcibiskup pokračuje vo svojej ďalšej pastoračnej službe.

"V sobotu (1. 8.) bude v Ľutine sláviť archijerejskú svätú liturgiu pri príležitosti fatimskej soboty a v nedeľu (2. 8.) v Nižných Repašoch odhalí pamätnú tabuľu otcovi Alexejovi Miroššayovi, gréckokatolíckemu kňazovi, trpiteľovi za vernosť gréckokatolíckej cirkvi v období komunizmu, ktorý zomrel v roku 2000," uviedol Pavlišinovič.

Pozitívny test na COVID-19 mal 15. júla gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ, ktorý je apoštolským administrátorom Košickej eparchie. Rovnako bol pozitívne testovaný aj generálny vikár Košickej eparchie Jaroslav Lajčiak. Obaja absolvovali pastoračnú návštevu slovenskej gréckokatolíckej komunity v nemeckom Mníchove.

Ako informovala tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) s odvolaním sa na vladyku, po návrate z Nemecka neprišli s nikým do kontaktu a nasledujúcich 14 dní ostali obaja v domácej karanténe.