< sekcia Prešovský kraj

Na nádvorí kežmarského hradu sa prezentujú študenti - remeselníci

Prezident SR Andrej Kiska Foto: TASR/Martin Baumann

Podujatie, ktoré sa uskutoční dnes a v sobotu 13. júna na nádvorí Kežmarského hradu, organizuje v spolupráci s Kežmarským múzeom Súkromná stredná odborná škola (SSOŠ) Biela voda v Kežmarku.

.Kežmarok 12. júna (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska dnes predpoludním otvorí 3. ročník Festivalu študentských remesiel v Kežmarku. Podujatie, ktoré sa uskutoční dnes a v sobotu 13. júna na nádvorí Kežmarského hradu, organizuje v spolupráci s Kežmarským múzeom Súkromná stredná odborná škola (SSOŠ) Biela voda v Kežmarku. „Akcia je zameraná na to, aby školy v rámci Slovenska odprezentovali svoje odbory, ktoré na školách ešte fungujú, a predvedú sa aj mladí remeselníci, ako napríklad kováči, drotári, drevorezbári, korytári, hrnčiari či keramikári, šperkári, čipkári a medovnikári,“ vymenúva riaditeľka Kežmarského múzea Erika Cintuľová

Počas festivalu budú prebiehať kreatívne dielne pre deti a kultúrny program, ktorý dnes aj v sobotu večer ukončí koncert gospelovej hudby. Na podujatí sa predstaví viacero škôl, z Kežmarku to bude okrem SSOŠ aj hotelová akadémia, stredná umelecká škola, Gymnázium P. O. Hviezdoslava, ale aj ďalšie odborné školy napríklad z Prešova. „Cieľom je prezentovať tieto odbory, aby sa nestratil o ne záujem, pretože stále sa hovorí, že remeslo má zlaté dno, ale mnohé remeslá sú už na ústupe. V súčasnosti je napríklad problém nájsť šikovných šindliarov, a to je len jedno z remesiel, kde aj my v našom múzeu registrujeme nedostatok,“ konštatovala Cintuľová.

Súčasťou podujatia bude aj odborná konferencia pod záštitou podpredsedníčky KDH Miroslavy Szitovej, ktorá sa bude venovať téme povinného vzdelávania detí od šiestich do 18 rokov života. Nesie názov Vzdelávanie pre život – cesta úspechu pre budúcu generáciu a je súčasťou cyklu Fórum+. Cieľom konferencií je vytvárať priestor pre dialóg a spoluprácu s profesijnými a stavovskými organizáciami, mimovládnymi organizáciami a občianskymi združeniami. „Chceme diskutovať a definovať účinné opatrenia na ozdravenie a zlepšenie pomerov vo všetkých oblastiach verejnej politiky, zvlášť tých, ktoré sú dnes v kritickom stave,“ doplnil Marek Degro, správca Nadácie Antona Tunegu. Okrem toho sa bude premietať film "Cesta ven" v konferenčnej miestnosti v podkroví Kežmarského hradu a súčasťou podujatia je aj výstava fotografií a obrazov či ochutnávka jedál rómskej kuchyne a výstava krojov.