< sekcia Prešovský kraj

Najviac ohrození ľudia dostali od mesta Prešov ochranné rúška

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Okrem bezplatne vyrobených rúšok mesto Prešov objednalo 2850 kusov látkových rúšok, ktoré sú vhodné na opakované použitie, v hodnote 7044 eur s DPH.

Prešov 23. marca (TASR) - Mesto Prešov pokračuje v distribúcii ochranných rúšok pre najviac ohrozené skupiny obyvateľov. Po senioroch prišli na rad ľudia z marginalizovaných rómskych komunít a bezdomovci. TASR o tom informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

"Počas uplynulého týždňa sme rozdali tisícky rúšok seniorom, pre ktorých je šíriaci sa nový koronavírus najviac nebezpečný. Išlo predovšetkým o látkové rúška, ktoré svojim klientom ušili pracovníčky denných centier, stacionárov a zariadení pre seniorov. Rúška dostali aj starší ľudia, ktorí žijú sami a nedokážu si ich zaobstarať. S ich roznášaním aj naďalej pomáhajú mestskí policajti a dobrovoľníci," uviedol Tomek.

Ohrozenou skupinou sú podľa Tomeka aj Rómovia z lokality K starej tehelni. Mesto preto v snahe chrániť pred nákazou ostatných obyvateľov zabezpečilo zásielku 360 látkových rúšok aj pre nich.

"Mestskí policajti ich odovzdali pracovníkom miestneho komunitného centra, ktorých úlohou je teraz zabezpečiť osvetu medzi obyvateľmi tejto lokality. Budú im vysvetľovať, prečo je dôležité chrániť si tvár rúškom a ako sa majú správne starať o ich údržbu. Následne budú rúška rozdávať tým, ktorí ich ešte nemajú, pričom každý, kto takéto rúško dostane, musí potvrdiť jeho prevzatie svojím podpisom, aby sme predišli prípadnému spochybňovaniu tejto pomoci. Ďalších 100 rúšok odovzdajú príslušníci mestskej polície v Nízkoprahovom dennom centre na Ulici Pod Táborom," povedal Tomek s tým, že jeho pracovníci budú postupovať pri rozdávaní rúšok rovnakým spôsobom.

Okrem bezplatne vyrobených rúšok mesto Prešov objednalo 2850 kusov látkových rúšok, ktoré sú vhodné na opakované použitie, v hodnote 7044 eur s DPH. Pomocnú ruku podal aj Slovenský Červený kríž, OZ Podaj ďalej a rôzni jednotlivci. Seniori starší ako 70 rokov sa môžu naďalej obrátiť na pracovníkov Mestského úradu v Prešove, ktorí im v prípade potreby rúška zabezpečia.

Mesto podľa Tomeka oslovilo aj všetkých miestnych neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, miestne seniorské organizácie a všetkých zamestnancov mestského úradu, aby kontaktovali radnicu v prípade, že vedia o senioroch, ktorým chýbajú rúška a nevedia si ich sami ušiť.