< sekcia Prešovský kraj

Predseda Prešovského kraja vyzýva vládu na reguláciu cien respirátorov

Pohotovostní a ambulantní lekári prvého kontaktu z celého kraja čakajú pred budovou Trenčianskeho samosprávneho kraja na ochranné pomôcky (jednorázové rúška, rukavice a návleky na nohy), ktoré kraj priviezol zo Štátnych hmotných rezerv, 18. marca 2020 v Trenčíne. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Majerský upozorňuje na fakt, že v Českej republike prijala vláda začiatkom marca opatrenia na regulovanie predaja a cien respirátorov.

Prešov 20. marca (TASR) - Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský apeluje na vládu, aby pristúpila k regulácii cien za osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP) podľa vzoru susedného Česka. Podľa Majerského sú ceny dostupných prostriedkov premrštené. TASR o tom informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK.

"Všetci si plne uvedomujeme, že na zastavenie šírenia nového koronavírusu si musíme zakrývať ústa a nos rúškom alebo respirátorom. Na trhu je však týchto ochranných pomôcok nedostatok. Ak sa však nájdu predajcovia, ktorí disponujú týmto tovarom, z krízovej situácie chcú čo najviac vyťažiť. Rúška a respirátory predávajú spotrebiteľom za niekoľkonásobné ceny a vedome sa tak obohacujú na vzniknutej pandémii," píše v liste Majerský dosluhujúcemu premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD) a dezignovanému premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO).

Majerský upozorňuje na fakt, že v Českej republike prijala vláda začiatkom marca opatrenia na regulovanie predaja a cien respirátorov. Maximálnu cenu respirátorov vyrobených v Európskej únii stanovila na 175 českých korún bez DPH, čo predstavuje asi 6,44 eura bez DPH. Maximálnu cenu respirátorov vyrobených mimo Európskej únie stanovila na 350 českých korún bez DPH, čo je asi 12,89 eura bez DPH.

"V tejto súvislosti sa na vás obraciam s prosbou, aby ste podobné nariadenie na regulovanie cien osobných ochranných pracovných prostriedkov zaviedli aj na Slovensku. Predíďme tomu, aby sa obchodovalo so zdravím ľudí a aby sa predajcovia zámerne obohacovali na nedostatkovom tovare, ktorý si bežní ľudia nemôžu za také vysoké ceny dovoliť," píše ďalej Majerský s tým, že jediným účinným riešením v boji proti novému koronavírusu je aktuálne len prevencia. Opatrenie by podľa jeho slov v tejto krízovej situácii uvítali mnohí spotrebitelia.