< sekcia Prešovský kraj

Prešov spúšťa skúšobnú prevádzku zelenej vlny

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Ide o jedno z opatrení, ktoré má zlepšiť plynulosť dopravy v tejto frekventovanej časti mesta.

Prešov 28. decembra (TASR) – Motoristi, ktorí jazdia po Levočskej a Duklianskej ulici v Prešove, by to mali mať jednoduchšie. V skúšobnej prevádzke tu začala fungovať zelená vlna. Ide o jedno z opatrení, ktoré má zlepšiť plynulosť dopravy v tejto frekventovanej časti mesta. Informoval o tom Milan Grejták z tlačového odboru prešovskej radnice.

Vytvorenie zelenej vlny v časti Prešova malo priniesť aj rozkopávky niektorých ulíc. Mesto však našlo modernejšie a dokonca aj lacnejšie riešenie, pri ktorom ide prenos dát vzduchom. „Technika je nainštalovaná, je už spustený aj program takzvanej zelenej vlny, momentálne je celý systém v skúšobnej prevádzke,“ uviedol prešovský viceprimátor Štefan Kužma. Ladenie systému potrvá zhruba šesť týždňov. Tak, aby sa jeho fungovanie vyskúšalo nielen počas sviatkov a prázdnin, ale aj v priebehu bežných pracovných dní.

Táto investícia vyšla mesto na necelú štvrtinu predpokladanej hodnoty, na ktorú zastupiteľstvo pôvodne schválilo 100.000 eur. Iba samotné stavebné práce, ktoré mali súvisieť s položením káblov do zeme, odhadovali na 70.000 eur. „Keďže sme napokon zvolili systém pracujúci podobne ako diaľničný systém na vyberanie mýta, ušetrili sme na výkopových prácach a na ťahaní káblov,“ vysvetlil Kužma.

Ide o prvú etapu projektu zelenej vlny, v rámci ktorého bolo GSM ovládanie nainštalované na piatich semaforoch riadiacich križovatky od predajne Lidl na Levočskej ulici po križovatku ulíc Duklianska a Vajanského. Viceprimátor informoval, že systém musí reagovať na svetelnú signalizáciu takým spôsobom, aby nepúšťal do križovatky vozidlá v čase, kedy ide vlak. Svetelná signalizácia musí medzi sebou komunikovať, aby bol zabezpečený plynulý prejazd vozidiel aj v čase najväčšej dopravnej špičky. Prešovská radnica žiada motoristov o trpezlivosť počas skúšobnej prevádzky zelenej vlny.

V ďalších fázach sa bude touto formou pokračovať aj na ostatných úsekoch v meste, v závislosti od schvaľovania finančných prostriedkov.