< sekcia Prešovský kraj

Prilákať viac ľudí do popradského regiónu chce aj britský veľvyslanec

Mesto Poprad. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Veľvyslanec navštívil aj študentov popradského gymnázia na Kukučínovej ulici, s ktorými hovoril o medzinárodných témach i o diplomacii.

Poprad 17. apríla (TASR) - Britský veľvyslanec na Slovensku Andy Garth absolvoval v týchto dňoch pracovnú návštevu v Poprade. Okrem iného sa stretol s primátorom mesta Poprad Jozefom Švagerkom a primátorom Levoče Milanom Majerským, s ktorými hovoril najmä o spolupráci v oblasti ekonomického rozvoja a cestovného ruchu.

„Otvorenie leteckého spojenia medzi Popradom a londýnskym Lutonom vidím ako veľkú príležitosť pre toto mesto a región Vysoké Tatry. S primátormi a zástupcami obchodných združení som hovoril o možnostiach pritiahnuť viac turistov, ale aj obchodných partnerov z Británie na Slovensko,“ uviedol Garth s tým, že Briti podľa neho veľa o Slovensku nevedia, a práve to by mohla nadviazaná spolupráca zmeniť. Veľvyslanec by chcel napr. zorganizovať informačné zájazdy pre britských novinárov na Slovensko, aby na vlastné oči videli, čo všetko tento región ponúka. „Už sme začali podnikať aktivity, aby sa Slovensko lepšie prezentovalo v zahraničí,“ dodal Garth. Veľa Britov podľa neho vie dosť veľa napr. o bývalom Československu, navštívia Prahu, ale tam ich výlet zvyčajne končí.

„Hľadáme možnosti, ako podporiť aj oblasť školstva, výmenné pobyty pre študentov, ale aj ako sem dotiahnuť profesorov z významných britských univerzít,“ doplnil Švagerko. Prostredníctvom vedenia popradského letiska chcú zistiť, akí turisti z Veľkej Británie k nám chodia a za akým účelom. Na druhej strane veľvyslanec by mal od Britov zistiť, čo im v regióne chýba a aké služby by chceli vylepšiť. Popradský primátor vidí priestor aj na spoluprácu s anglickými firmami.  

Veľvyslanec navštívil aj študentov popradského gymnázia na Kukučínovej ulici, s ktorými hovoril o medzinárodných témach i o diplomacii. „Stretnutia so študentmi sú podľa mňa kľúčové, snažíme sa podporovať mladých ľudí, aby študovali po anglicky, keďže je to svetový jazyk,“ zdôraznil Garth. Bol príjemne prekvapený z veľmi dobrej angličtiny popradských študentov. Okrem toho si dnes ráno spolu s učiteľmi zahral proti výberu žiakov aj priateľský futbalový zápas. „Musím povedať, že ma bolí celé telo, bol to len môj druhý zápas po zranení a, žiaľ, výber učiteľov prehral na penalty, keďže ja som tú svoju nepremenil,“ dodal s úsmevom britský veľvyslanec.