< sekcia Prešovský kraj

Na severovýchode Slovenska chcú pokračovať v ropných prieskumoch

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Úrady predĺžili viacerým firmám lehotu na realizáciu prieskumov a hľadanie nových nálezísk do leta budúceho roka.

Medzilaborce/Snina/Svidník 27. apríla (TASR) - Severovýchod Slovenska je naďalej v centre záujmu ťažobných spoločností pre potenciálny výskyt ropy a zemného plynu. Úrady predĺžili viacerým firmám lehotu na realizáciu prieskumov a hľadanie nových nálezísk do leta budúceho roka.

"Dôvodom na predĺženie platnosti prieskumného územia bola potreba vykonať ďalšie geologické práce na vyhľadanie a overenie pozitívnych geologických štruktúr. Ložiskový geologický prieskum na ropu a zemný plyn je dlhodobá záležitosť, veľmi náročná na vykonanie geologických prác, na čas a financie," uviedol pre TASR hovorca Ministerstva životného prostredia SR Maroš Stano.

Pripomenul, že rozhodnutia o určení prieskumného územia Snina, Svidník a Medzilaborce na vykonávanie ložiskového geologického prieskumu ropy a horľavého zemného plynu nadobudli právoplatnosť ešte v auguste 2006. Po predĺžení budú platné do 1. augusta 2016. Doterajšie prieskumy by teda mali mať svoje pokračovanie.

"Máme pripravené nové projekty a čoskoro sa začne ďalší prieskum," povedal pre Hospodárske noviny konateľ spoločnosti Alpine Oil and Gas Stanislav Benada. Táto firma má stáť na čele zoskupenia troch spoločností odhodlaných hľadať ropné náleziská na severovýchode Slovenska. Vytypované oblasti sa nachádzajú blízko produkčných polí v Poľsku a na Ukrajine.

Do prieskumného územia patria katastre desiatok obcí na severovýchode Slovenska, medzi nimi napríklad Mikovej ležiacej pri meste Medzilaborce. V jej chotári sa už v minulosti ťažilo, a to do 50. rokov minulého storočia, informoval TASR starosta Dušan Džula.

Ak by sa tu najbližšie realizoval ropný prieskum, nebol by prvý za posledné desaťročia. "Za socializmu sa prieskum robil trikrát, počas demokracie raz. Obnovenie ťažby ropy by znamenalo pre obec jednoznačne zamestnanosť, obnovenie ciest a zvýšenie počtu obyvateľov Mikovej," zhodnotil starosta Džula.