< sekcia Prešovský kraj

Na Skalnatom plese sa raz do týždňa pod holým nebom cvičí joga

Na Skalnatom plese vo Vysokých Tatrách sa raz do týždňa pod holým nebom cvičí joga. V nadmorskej výške viac ako 1700 metrov nad morom tak môžu návštevníci vykonávať nie len turistiku, ale majú možnosť si deň spestriť aj dýchacími cvičeniami. Foto: TASR/Oliver Ondráš

V nadmorskej výške viac ako 1700 metrov nad morom môžu návštevníci vykonávať aj turistiku a zároveň majú možnosť si deň spestriť i dýchacími cvičeniami.

Tatranská Lomnica 15. júla (TASR) – Na Skalnatom plese vo Vysokých Tatrách sa raz do týždňa pod holým nebom cvičí joga. V nadmorskej výške viac ako 1700 metrov nad morom tak môžu návštevníci vykonávať nielen turistiku, ale majú možnosť si deň spestriť aj dýchacími cvičeniami.

„Snažili sme sa vymyslieť nejakú aktivitu, aby sme mohli cvičiť takto vonku, využiť čerstvý vzduch, slnko a Tatry. A tak každý utorok o 10. hodine cvičíme vonku priamo pod Lomnickým štítom,“ uviedla pre TASR inštruktorka jogy Eva Jurčová z Harmony Studia v Poprade.

Cvičenie pod holým nebom v blízkosti lanoviek je podľa nej iné hlavne v tom, že na jogu zavítajú aj ľudia, ktorí sa s ňou stretli prvýkrát. „Potom je to iné v tom, že tu môžeme dýchať tento úžasný čerstvý vzduch, môžeme si užívať horské slnko, dívať sa na nebo pri meditáciách,“ dodala Jurčová. Väčšina ľudí sa domnieva, že joga sa cvičí len v teplom prostredí, sú však druhy tohto cvičenia, ktoré sa dajú vykonávať aj v chladnejšom počasí. „Napríklad bikram joga sa cvičí pri teplote viac ako 40 stupňov Celzia, potom sú však ďalšie druhy jogy, ako hata joga, power joga a podobne, kde nie je potrebné také teplo. Tu využívame práve to horské slnko, ktoré nás zohreje,“ vysvetľuje Jurčová.

Fotogaléria: Na Skalnatom plese sa cvičí joga


Cvičenie na čerstvom vzduchu

Na Skalnatom plese vo Vysokých Tatrách sa raz do týždňa pod holým nebom cvičí joga. V nadmorskej výške viac ako 1700 metrov nad morom tak môžu návštevníci vykonávať nie len turistiku, ale majú možnosť si deň spestriť aj dýchacími cvičeniami.
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Cvičenie jogy je hlavne o dýchaní, pričom sa využívajú strečingové a rehabilitačné metódy. Benefitom je v tomto prípade horský vzduch, ktorý v Tatrách je. „Vlastne vďaka dychu sa spájame so svojím telom, joga má neskutočné ozdravné účinky na telo a dych je základ jogy. Práve nadmorská výška je pri cvičení v Tatrách výhodou, a práve tým je toto miesto výnimočné,“ upozornila Jurčová. Cvičenie vonku je podľa nej najlepšie, pretože práve tak sa môže človek najlepšie spojiť s prírodou, čo je ďalším zo základných cieľov jogy. Cvičiť sa dá podľa inštruktorky, ktorá sa joge venuje už desať rokov, takmer všade, okrem hôr aj na pláži či v lese.

Jogu na Skalnatom plese si vyskúšali aj začiatočníci, no niektorí chodia od 1. júla pravidelne. Ľudia sa však k cvičiacim pridávajú aj spontánne, väčšinou sú to českí turisti. „Návštevníci to vnímajú veľmi pozitívne, sú takí, ktorí si kopec na Skalnaté pleso vyšliapú len kvôli tej joge, takže si myslíme, že ten program spĺňa svoj účel a veríme, že v ňom budeme pokračovať aj na budúci rok,“ uzavrela Zuzana Fabianová z Tatry Mountain Resorts, a. s.

Cvičenie jogy na Skalnatom plese je počas letných mesiacov súčasťou tzv. Fit and Happy programu. Okrem nej môžu návštevníci využiť tvorivé dielne, zúčastniť sa na rozhovoroch s Tatrancami, prednáškach ochrancov prírody a naučiť sa tiež správne ovládať základy nordic walking. Zároveň sa deti môžu zúčastniť na kamzičej olympiáde.

Na Skalnatom plese vo Vysokých Tatrách sa raz do týždňa pod holým nebom cvičí joga. V nadmorskej výške viac ako 1700 metrov nad morom tak môžu návštevníci vykonávať nie len turistiku, ale majú možnosť si deň spestriť aj dýchacími cvičeniami.
Foto: TASR/Oliver Ondráš