< sekcia Prešovský kraj

Slovenský turista po približne 200-metrovom páde utrpel vážne zranenia

Na snímke pohľad na zasnežený masív Slavkovského štítu vo Vysokých Tatrách z Tatranskej Lomnice 24. septembra 2014. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Pri páde utrpel vážne poranenie hlavy, bol v bezvedomí a silno krvácal. Slovenskí záchranári požiadali o pomoc vrtuľník poľského TOPRu.

Poprad 25. júna (TASR) - Horskí záchranári museli dnes predpoludním pomáhať slovenskému turistovi, ktorý padal približne 200 metrov z Baranieho sedla smerom do Malej Studenej doliny. Pri páde utrpel vážne poranenie hlavy, bol v bezvedomí a silno krvácal.

Slovenskí záchranári požiadali o pomoc vrtuľník poľského TOPRu. "Pre nestabilné poveternostné podmienky sa nepodarilo posádke poľského vrtuľníka vysadiť záchranárov priamo pri postihnutom, ale pri Téryho chate. Vrtuľník potom odletel na heliport do Starého Smokovca, kde pribral na palubu ďalších záchranárov HZS a počas krátkeho vylepšenia poveternostnej situácie ich dopravil najbližšie, ako to podmienky dovoľovali k miestu nehody," informujú horskí záchranári.

Po príchode na miesto poskytli záchranári turistovi neodkladnú zdravotnú starostlivosť, nabalili ho do nosidiel, v ktorých ho vytiahli na palubu vrtuľníka. Zraneného Slováka transportovali do nemocnice v poľskom Zakopanom.