< sekcia Prešovský kraj

Pád lavín dnes hrozí len v Tatrách

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

TASR o tom informoval Marek Biskupič zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Liptovský Hrádok 28. decembra (TASR) - Pád lavínových zosuvov hrozí dnes už len v Tatrách. Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách pretrváva v najvyšších polohách malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Marek Biskupič zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Na väčšine miest je snehová pokrývka dobre spevnená. "Uvoľnenie lavín je vo všeobecnosti možné v najvyšších polohách od 1900 metrov nad morom, a to zvlášť pri veľkom dodatočnom zaťažení. Nebezpečenstvo môžu predstavovať vysokohorské severne orientované žľaby," uviedol. Na južne orientovaných svahoch je sneh stabilný a len ojedinele sa môžu na trávnatých svahoch vyskytnúť spontánne splazy z mokrého snehu.

Dnes ráno bolo na horách zamračené, v najvyšších polohách hmla a veterne. Teploty vzduchu sa pohybovali od -3 stupňov do +5 stupňov Celzia. Na hrebeňoch fúkal prudký vietor severných smerov s rýchlosťou do 50, v nárazoch do 70 kilometrov za hodinu.

Výška snehovej pokrývky je veľmi nerovnomerná, najmä na záveterných južných, juhovýchodných a východných svahoch v záveroch dolín Vysokých Tatier, úzkych žľaboch a terénnych depresiách sa vo vyšších nadmorských výškach nachádza miestami 20 až 80 centimetrov snehu. V stredných polohách je do 15 centimetrov zrána premrznutého snehu, pričom súvislá snehová pokrývka sa nachádza približne od nadmorskej výšky 1800 metrov vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách.