Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Prešovský kraj

V Kostole sv. Jozefa možno vidieť relikvie svätých i podzemnú kryptu

V Kostole sv. Jozefa, ktorý Prešovčania poznajú ako Františkánsky kostol, sú vystavené relikvie 275 blahoslavených a svätých. Zbierka relikvií vznikla pred 17 rokmi v Trnave a posledné roky je relikviár vo Františkánskom kostole sv. Jozefa v Prešove. Tento relikviár bude vystavený k verejnej úcte v kostole do 9. novembra 2013. Foto: TASR/Milan Kapusta

V kostole sa v súčasnosti nachádzajú relikvie slovenských blahoslavených, ale aj poľských a talianskych svätcov.

Prešov 2. novembra (TASR) – V Kostole sv. Jozefa, ktorý Prešovčania poznajú ako františkánsky kostol, sú vystavené relikvie 312 blahoslavených a svätých. Od minulého roka sa zbierka rozšírila o približne 37 relikvií. V týchto dňoch tu sprístupnili aj jednu zo štyroch podzemných krýpt.

Ako pre TASR povedal františkánsky páter Anton, v kostole sa v súčasnosti nachádzajú relikvie slovenských blahoslavených, ale aj poľských a talianskych svätcov. Tento relikviár je momentálne najväčší na Slovensku a každý kto navštívi kostol, môže zotrvať v modlitbe pri ňom. Vystavený bude do 9. novembra. Počas roka možno navštíviť relikviár na požiadanie v hornej časti františkánskeho kláštora, kde je uložený. Jednotlivé relikvie sa vystavujú v deň spomienky na svätca. Celoročne je v kostole na bočnom oltári k dispozícií aj relikvia Jána Pavla II.

Galéria z Kostola sv. Jozefa:





V tomto roku sa prešovským františkánom podarilo zhotoviť aj abecedný zoznam týchto častí tela, kostí, odevu či krvi svätých v kovovom puzdierku. Slúžia sa tu sväté omše, avšak kostol podľa pátra Antona navštevujú aj skupinky ľudí, ktoré chcú vidieť túto zbierku. Relikvie sú prístupné denne od 6.30 do 17.30 h. Prezentáciu o nich možno vzhliadnuť aj na webovej stránke františkánskeho kostola a kláštora v Prešove.

Okrem toho možno do 9. novembra v kostole na Františkánskom námestí v Prešove vidieť aj jednu z podzemných krýpt, v ktorej sú v stene pochovaní dobrodinci kostola i niekdajší obyvatelia františkánskeho kláštora. Túto možnosť môžu ľudia využiť denne, polhodinu po rannej a večernej svätej omši.