< sekcia Prešovský kraj

VIDEO: V Pečovskej Novej Vsi otvorili úsek cyklotrasy Eurovelo 11

Na snímke cyklisti v Pečovskej Novej Vsi v okrese Sabinov po otvorení cyklochodníka, ktorý je súčasťou cyklotrasy Eurovelo 11. Pečovská Nová Ves 19. septembra 2019. Foto: TASR/Maroš Černý

Obec získala na päťpercentné spolufinancovanie projektu 30.000 eur z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v rámci Výzvy pre región pre rok 2019.

Pečovská Nová Ves 19. septembra (TASR) – Takmer tri a pol kilometra dlhý cyklochodník vo štvrtok otvorili v Pečovskej Novej Vsi v okrese Sabinov. Ide úsek, ktorý je súčasťou medzinárodnej cyklotrasy Eurovelo 11.

"Projekt bol investične podporený Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Celá investícia predstavuje bezmála 800.000 eur. Výstavba trvala necelých šesť mesiacov, bola ukončená o tri mesiace skôr. Obec do toho investovala necelých 70.000 eur," uviedol pre TASR starosta obce Jaroslav Dujava.Obec získala na päťpercentné spolufinancovanie projektu 30.000 eur z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v rámci Výzvy pre región pre rok 2019. Úrad vlády SR v rámci regionálneho príspevku pre najmenej rozvinuté okresy prispel obci sumou 5000 eur na geodetické práce a vyhotovenie znaleckých posudkov.

„PSK sa cez Výzvu pre región snaží pomáhať obciam tak, ako to bolo aj tu v Pečovskej Novej Vsi, kde päť percentnú spoluúčasť vieme vykryť z polovičnej časti. Robí to takto obce a starostov odvážnymi, aby neváhali a išli do veľkých projektov pri čerpaní eurofondov," povedal predseda PSK Milan Majerský.

Na snímke správca miestnej rímskokatolíckej farnosti sv. Ondreja Miroslav Turčík počas požehnania cyklochodníka v Pečovskej Novej Vsi v okrese Sabinov, ktorý je súčasťou cyklotrasy Eurovelo 11. Pečovská Nová Ves 19. septembra 2019.
Foto: TASR/Maroš Černý


Na celkové prepojenie trasy Prešov – Veľký Šariš – Šarišské Michaľany – Sabinov a Pečovská Nová Ves chýba podľa krajského koordinátora cyklistickej mobility Matúša Gogu dobudovanie úseku, ktorý má na starosti obec Šarišské Michaľany.

"Obec má podanú žiadosť na IROP. PSK sa snaží, aby táto žiadosť bola podporená a aby získali finančné prostriedky z európskych štrukturálnych fondov," povedal Goga.

Na snímke cyklista na cyklochodníku v Pečovskej Novej Vsi v okrese Sabinov, ktorý je súčasťou cyklotrasy Eurovelo 11. Pečovská Nová Ves 19. septembra 2019.
Foto: TASR/Maroš Černý


"Sme na začiatku, ale projekčne sme, myslím si, celkom dobre pripravení. Teraz by bolo možno vhodné začať pozerať skôr na stranu v smere na Košice, kde je dopravná obslužnosť trošku vyššia. Eurovelo 11 by malo prepájať dve najväčšie mestá, Košice a Prešov, a pokračovať v smere na Poľsko a na Maďarsko," doplnil na margo budovania cyklistickej siete v kraji Goga.