< sekcia Prešovský kraj

V rozpočtových opatreniach poslanci PSK rozdelili 1,5 milióna eur

Peter Chudík, predseda Prešovského samosprávneho kraja. Foto: TASR/František Iván

Poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na poslednom zasadnutí zastupiteľstva v utorok (21.4.) schvaľovali aj rozpočtové opatrenie na odkúpenie budovy pri historickom objekte Kumšt.

Prešov 22. apríla (TASR) – Poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na poslednom zasadnutí zastupiteľstva v utorok (21.4.) schvaľovali aj rozpočtové opatrenie, v rámci ktorého chcel kraj vyčleniť i prostriedky na odkúpenie budovy pri historickom objekte Kumšt. Položku však z návrhu stiahol predseda PSK Peter Chudík (SMER-SD). Urobil tak potom, čo sa niektorí poslanci pravice v rozprave vyjadrili, že tieto financie sa dali použiť aj inak. V rozpočtovom opatrení bolo na nákup budovy vyčlenených 234.000 eur a kraj chcel v nej sprevádzkovať prešovskú pobočku Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

„Ak chce niekto spochybňovať, či sa to nemôže dať inde, napríklad na cestu alebo na múzeum, tak to chápem ako iný názor. Pokiaľ ale nie je v tejto veci jednotný názor, tak som si povedal, že ja takéto veci nebudem riešiť. Ak je táto myšlienka fakt dobrá, tak sa k nej môžeme ešte vrátiť,“ povedal predseda PSK Peter Chudík.

Ako ďalej uviedol, spomínaná budova je v bezprostrednej blízkosti Kumštu, ktorý chce PSK rekonštruovať, spolu by tvorili jeden komplex. Navyše, v susedstve je aj židovská synagóga a turisti by tam mohli chodiť na spoločné prehliadky. Najskôr by si podľa predsedu pozreli Kumšt, keď bude opravený, potom časť obrazov Andyho Warhola prenesených z Medzilaboriec a následne by išli do synagógy. Na to je však podľa Chudíka potrebný všeobecný súhlas, k čomu teraz nedošlo.

Poslanci PSK ešte minulý rok schválili viac ako 263.000 eur na opravu budovy Kumštu, no projekt je momentálne v štádiu pripomienkovania projektovej dokumentácie a následne výberového konania na zhotoviteľa opráv a celkovo bude ešte potrebných na opravu viac peňazí. Tie plánuje kraj v rozpočte nájsť.

V druhom rozpočtovom opatrení v tomto roku, kde bola aj diskutovaná položka na kúpu budovy pri Kumšte, prerozdelili v utorok poslanci podľa vedúcej odboru financií úradu PSK Márie Holíkovej približne 1,5 milióna eur do oblasti dopravy, kultúry, sociálneho zabezpečenia a vzdelávania.

Za 253.000 eur z nich nakúpi Správa a údržba ciest PSK 11 úžitkových vozidiel a za 45.000 eur tri osobné vozidlá. Taktiež za viac ako 165.000 eur opravia dve cesty v okrese Sabinov. Vyčlenili aj 70.000 eur do združenej investície na zriadenie tréningovej futbalovej plochy v Tatranskej Lomnici a viac ako 96.000 eur dali na halu s umelou ľadovou plochou v Prešove. V oblasti vzdelávania pridelili najviac financií na rekonštrukciu telocvične na Strednej zdravotníckej škole v Prešove. Ide o sumu 185.000 eur. V sociálnom zabezpečení ide viac ako 250.000 eur na decentralizáciu vykurovania areálu Centra sociálnych služieb Ametyst v Továrnom v okrese Vranov nad Topľou.