< sekcia Prešovský kraj

Vranov nad Topľou je počas víkendu dejiskom majstrovstiev SR kynológov

Ilustračné foto. Foto: Vladimír Benko/MV SR

Prebiehajúce majstrovstvá kynológov vo Vranove vyvrcholia v nedeľu (24.5.) podvečer na futbalovom štadióne ich zhodnotením a následným ocenením víťazov.

Vranov nad Topľou 23. mája (TASR) - Dejiskom majstrovstiev Slovenska v športovej kynológii a tradičného Žigovho memoriálu je počas tohto víkendu mesto Vranov nad Topľou. Súťažia tu so svojimi štvornohými zverencami 50 pretekári z rôznych kútov krajiny.Podujatie, ktoré odštartovalo dnes ráno na pôde futbalového štadióna vo Vranove, preverí počas dvoch dní schopnosti psov vo viacerých disciplínach. Zamerané sú konkrétne na poslušnosť, obranu a hľadanie stopy, ako aj predmetov, ktoré sa na nej nachádzajú, informoval TASR spoluorganizátor pretekov Peter Lengvarský.

"Rozdelili sme ich do dvoch dní, pretože máme vyšší počet pretekárov a je dobré, pokiaľ má pes počas dňa iba dve disciplíny, nie tri. Čo sa týka účasti, na takýchto súťažiach sa väčšinou zúčastňujú psovodi - neprofesionáli, pre ktorých je práca so psom hobby. Ide teda o športovú, nie služobnú kynológiu," ozrejmil Lengvarský.

Ako ďalej uviedol, do Vranova pricestovala počas tohto víkendu slovenská kynologická špička. "Máme tu šiestich majstrov sveta, štyria sa prišli iba pozrieť, dvaja sa reálne zapojili do súťaže," poznamenal s tým, že diváci môžu vidieť počas pretekov psovodov s nemeckými a belgickými ovčiakmi.

Na súťažiach podobných tej z Vranova nad Topľou sa zúčastňujú psy najskôr od tretieho roku života. "Skôr na ne zvyčajne nechodia, človek potrebuje naozaj dostatok času, aby psa vycvičil. Disciplíny je potrebné trénovať minimálne štyrikrát v týždni, denne približne dve hodiny," zdôraznil Lengvarský.

Tento Vranovčan patrí k najúspešnejším reprezentantom vranovského Kynologického klubu, ktorý si pripomína v tomto roku 40 rokov svojej existencie. Na majstrovstvách sveta štartoval 18-krát, pričom na nich v rámci jednotlivcov obsadil štyrikrát druhé miesto. V kategórii družstiev sa stal raz majstrom a dvakrát vicemajstrom sveta.