< sekcia Prešovský kraj

Vo Vysokých Tatrách vyhasol život 70-ročného turistu z Poľska

Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš

Nezvestnosť Poliaka nahlásila jeho manželka ešte vo štvrtok.

Vysoké Tatry 18. septembra (TASR) – Vo Vysokých Tatrách vyhasol život 70-ročného poľského turistu. Zranenia, ktoré utrpel pri páde v skalnom teréne, boli nezlučiteľné so životom. O tragickej udalosti informuje internetová stránka Horskej záchrannej služby (HZS).

Nezvestnosť Poliaka nahlásila jeho manželka vo štvrtok 17. septembra. V predchádzajúci deň (16.9.) odišiel 70-ročný muž na túru do Vysokých Tatier. Plánoval výstup na Končistú s tým, že sa večer vráti do hotela v Zakopanom, kde bol ubytovaný spolu s manželkou.

Keďže sa nevrátil ani nasledujúci deň ráno a s nikým sa neskontaktoval, manželka požiadala o pomoc horských záchranárov. O súčinnosť požiadali aj príslušníkov polície, ktorí neskôr vypátrali auto nezvestného na parkovisku pri zastávke Popradské pleso. „Mobilný telefón, ktorý mal mať pri sebe, sa nepodarilo lokalizovať, nakoľko si ho turista na našom území pravdepodobne vôbec nezapol,“ uvádza sa na stránke HZS.

Do pátrania po Poliakovi sa následne zapojil i vrtuľník Letky Ministerstva vnútra (MV) SR. Horskí záchranári pritom prehľadávali všetky prístupové cesty do Končistej. Nezvestného turistu našli až dnes dopoludnia v masíve Tupej neďaleko Lúčneho sedla, žiaľ, už bez známok života.

Telo nebohého neskôr vrtuľník Letky MV SR transportoval na heliport v Starom Smokovci, kde ho odovzdali príslušníkom Policajného zboru SR. Do pátracej akcie sa počas dvoch dní zapojili siedmi profesionálni a dvaja dobrovoľní záchranári HZS.

„Spomínaná udalosť je už treťou počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny, keď turisti utrpeli úraz s následkom smrti po tom, čo odišli do hôr sami a pohybovali sa mimo turisticky značených chodníkov,“ informuje HZS. V tejto súvislosti upozorňuje návštevníkov hôr, aby dodržiavali zásady bezpečného pohybu, neporušovali návštevné poriadky, do hôr odchádzali minimálne vo dvojici a za každých okolností boli opatrní.