< sekcia Prešovský kraj

Za rok pribudlo pod Ostrvou osem tabuliek s menami obetí hôr

Na archívnej snímke Popradské pleso a Mengusovská dolina zo Sedla pod Ostrvou vo Vysokých Tatrách. Foto: TASR Oliver Ondráš

Schvaľovanie nových tabuliek s menami obetí je v kompetencii Kuratória Symbolického cintorína, ich inštalovanie má na starosti Stredisko terénnych služieb ŠL TANAP-u.

Vysoké Tatry 19. októbra (TASR) – Pamiatku obetí hôr si na Symbolickom cintoríne pri Popradskom plese v sobotu uctia ich príbuzní, priatelia či známi. „Od poslednej pietnej spomienky pribudlo v limbovom háji pod Ostrvou ďalších osem tabuliek s menami tých, ktorí prišli o život v Tatrách či iných horstvách,“ uviedla Martina Petránová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP-u), ktoré spomienku každoročne organizujú a zároveň sú správcom Symbolického cintorína.

Účastníci sa už tradične schádzajú na Popradskom plese a prečítaním mien obetí Tatier na slovenskej i poľskej strane za posledný rok vzdávajú hold všetkým, ktorí v horách prišli o svoj život. Pietny akt už tradične uzatvára omša.

Momentálne sa pod Ostrvou nachádza 386 tabuliek, na ktorých je vygravírovaných dokopy 511 mien obetí hôr. Za ostatný rok pribudlo osem tabuliek s 13 menami, pričom šesť ľudských životov si vyžiadali Vysoké Tatry,“ dodala Petránová. Medzi tými, ktorí zahynuli v iných horstvách, sú napríklad aj piati poľskí himalájisti – Eugeniusz Chrobak, Mirosław Dąsal, Mirosław Gardzielewski, Andrzej Heinrich i Wacław Otręba. Osudnou sa im ešte v máji 1989 stala lavína pod Mount Everestom, najvyšším vrchom sveta.

Schvaľovanie nových tabuliek s menami obetí je v kompetencii Kuratória Symbolického cintorína, ich inštalovanie má na starosti Stredisko terénnych služieb ŠL TANAP-u. Správca cintorína sa stará aj o údržbu celého areálu vrátane povestných detvianskych krížov a kaplnky, v ktorej sa nachádza zvon s mottom Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu!.