Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Prešovský kraj

Prešovskej nemocnici chýbajú sestry, desiatky sú na PN-nke

Ilustračné foto. Foto: TASR/Jakub Kotian

V nemocnici k dnešnému dňu beží výpoveď viac ako 340 sestrám, výpovedná lehota im uplynie 31. januára.


Prešov 11. januára (TASR) – Približne stovka zdravotných sestier z Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove sa dnes zhromaždila pred vstupným areálom nemocnice, aby verejne poukázala na neriešenie problémov v zdravotníctve. Držali v rukách transparenty s textom „Teraz sa zahrávate so sestrami, kto bude ďalší? Som nespokojná, preto som dala výpoveď. Už bolo dosť prázdnych sľubov. Pacientom som ja – ty – všetci. Nie sme v tomto systéme otroci!“

Zástupkyne Odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek v Prešove poukázali na mimoriadnu situáciu na niektorých oddeleniach, kde už teraz chýbajú sestry, čo nemocnica rieši premiestňovaním pacientov na iné oddelenia. Kritická situácia nastala tým, že niektoré sestry sú práceneschopné, alebo majú choré deti. Pod túto situáciu sa podpísala aj psychická nepohoda sestier na pracovisku a chrípková sezóna. Po 1. februári, kedy sa im skončí pracovný pomer, sa situácia ešte viac vyhrotí. Upozornila na to vo svojom prejave prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Keďže, ako uviedla, minister zdravotnícka nerieši túto situáciu, vyzvala premiéra Roberta Fica, aby okamžite začal dialóg so zástupkyňami sestier. V opačnom prípade bude ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Ako ďalej uviedla, dnes je 20 dní do vypršania výpovednej lehoty takmer 700 sestier v slovenských nemocniciach. Ďalších takmer 200 sestier odíde na budúci mesiac. Podľa jej slov sestry na výpovediach trvajú a sú odhodlané z nemocníc odísť. Dôvodom nie sú len nízke platy, ale aj dlhodobo zlá situácia. „Slovenské zdravotníctvo je dlhodobo zmietané kauzami, ktoré dokazujú, že táto vláda a ministri, ktorí sa tu striedajú takmer každý rok, nedokážu zabrániť rozkrádaniu peňazí. Nie je nám to ľahostajné, ani ako občanom, ani ako zdravotníkom. Systém nefunguje, vládne tu chaos, klientelizmus, korupcia a ten posledný, kto niekoho zaujíma, je zdravotník a pacient. Ale tu nejde o to, aby systém fungoval, ale aby pre úzku skupinu oligarchov znášal zlaté vajcia. Aby na našej ťažkej a náročnej práci profitovala chobotnica, ktorá sa tak zakorenila, že jej chápadlá dosahujú na tie najvyššie pozície,“ uviedla Lazorová. Upozornila, že v zdravotníctve je už teraz málo sestier, mnohé sa blížia k dôchodkovému veku a nebude ich mať kto nahradiť. Všetky vlády v Európskej únii si zdravotnícky personál vážia, iba Slovensko ním pohŕda a hazarduje tak s pacientmi.

Gabriela Nováková, ktorá zastupuje odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek v prešovskej nemocnici uviedla, že prijatá novela zdravotníctva vyháňa sestry a ostatných zdravotníckych pracovníkov zo systému. Poukázala na to, že prešovská nemocnica zverejnila oznam, ktorým hľadá nové sestry a sľubuje im to, čo im zákon neumožňuje dať. Preto vyzvala vládu a parlament, aby nepresúvali zodpovednosť za fungovanie zdravotníctva na manažmenty nemocníc, ale aby iniciovali zmenu zlého zákona.

Nováková konkretizovala, že v prešovskej nemocnici k dnešnému dňu beží výpoveď viac ako 340 sestrám, výpovedná lehota im uplynie 31. januára. Od februára odíde z tejto nemocnice 80 – 100 percent sestier z oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, centrálnych operačných sál, cievnej chirurgie, chirurgie, traumatológie, kardiocentra, z arytmologickej jednotky, koronárnej jednotky, invazívnej kardiológie, akútneho psychiatrického oddelenia, jednotlivých oddelení Detskej fakultnej nemocnice – jednotky intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti, jednotky intenzívnej starostlivosti, oddelenia dojčiat, batoliat, väčších detí, perinatologického centra a novorodeneckého oddelenia, a sestier z operačných sál a pôrodníckych asistentiek z gynekológie I. Z ďalších asi piatich oddelení bude chýbať 10 až 50 percent sestier. Vo výpovediach sú aj sestry z iných oddelení v menšom počte.

Hovorkyňa prešovskej Fakultnej nemocnice Renáta Cenková zaslala stanovisko, v ktorom sa uvádza, že nemocnica prijala 70 nových sestier. Zatiaľ evidujú 333 sestier, ktoré zotrvávajú na svojich výpovediach. V súčasnosti evidujú dramatický nárast PN a OČR (štatisticky 1000-percentný nárast chorobnosti sestier a to v porovnaní s uplynulými 15 rokmi. Ide prevažne o sestry, ktoré podali výpovede a sú vo výpovednej lehote). Takáto masová chorobnosť spôsobuje komplikácie, ktoré je potrebné akútne riešiť. „Riešenia sa modulujú ad hoc, nakoľko nedokážeme každý deň predvídať, či zamestnanec predloží PN, alebo nie a či nastúpi do zmeny, alebo nie. Riešenia sú systémového charakteru v spolupráci s okolitými zdravotníckymi zariadeniami pod dohľadom zriaďovateľa – ministerstva zdravotníctva tak, aby bolo bezpečné pre pacienta a pre personál. V prípade, že to bude nevyhnutné, budeme ich o nových skutočnostiach informovať,“ píše sa v stanovisku prešovskej nemocnice.


Chýbajúce sestry v Prešove označil V. Čislák za záhadu, pacienti sa nemajú báť

Zdravotná starostlivosť pre pacientov prešovskej fakultnej nemocnice s poliklinikou je podľa ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smer-SD) zabezpečená aj napriek chýbajúcim sestrám. Do práce tam dnes nenastúpili desiatky sestier vo výpovedi, dôvodom je ich práceneschopnosť či ošetrovanie člena rodiny. Šéf rezortu označil za veľkú záhadu, že práve dnes neprišli do práce.
Na snímke minister zdravotníctva SR Viliam Čislák.
Foto: TASR/Štefan Puškáš

"Zdravotná starostlivosť je zabezpečená a žiadny občan sa nemusí obávať, že by zdravotná starostlivosť bola nejakým spôsobom obmedzená," vyhlásil Čislák. V nemocnici tak podľa jeho slov spustili opatrenia, ktoré sa plánovali od februára, kedy majú sestrám vypršať výpovede. Niektorých pacientov prevážajú do iných zariadení, minister vylúčil, že by išlo o akútne prípady.

"Je pre mňa veľkou záhadou, prečo práve dnes zhruba 90 sestier v Prešove neprišlo. Je to pre mňa veľmi záhadné, pretože Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove neeviduje žiadnu epidémiu a za posledných 15 rokov v takomto čase táto nemocnica evidovala zhruba desať sestier, ktoré boli na PN alebo OČR," povedal Čislák s tým, že ide tak o tisícpercentný nárast v danej nemocnici. Pýta sa, čo sa také zrazu stalo, že nenastúpili.

Sestry v prešovskej nemocnici sú jedny z tých, ktoré zotrvávajú na svojich hromadných výpovediach. Celkovo sa do akcie zapojilo sedem štátnych nemocníc. Na výpovedi v nich podľa ministra naďalej trvá 716 sestier, 547 ju stiahlo. Do nemocníc malo zároveň nastúpiť 125 nových sestier. Minister nechápe, prečo si sestry vo výpovediach nepreberajú nové platové dekréty. "Možno sa boja pravdy," skonštatoval s tým, že dekréty ukazujú, že ich platy dole nepôjdu a často sú aj vyššie ako doteraz.

Minister dnes opätovne apeloval na zástupkyne sestier, aby "nezastrašovali" sestry a nevyvíjali na ne nátlak ohľadne zotrvania vo výpovedi. Rezort aj nemocnice sestrám naďalej podľa jeho slov ponúkajú právnu pomoc v súvislosti s pokutou 3300, ktorá im hrozí pri stiahnutí výpovede. Tvrdí, že ju od sestier nemožno vymáhať.

Sestry pristúpili k hromadným výpovediam, pretože sú nespokojné so zákonom o platoch zdravotníkov. Ten od januára upravil ich mzdy, a to aj napriek tomu, že prezident SR Andrej Kiska ani po druhý raz nepodpísal novelu zákona o poskytovateľoch. Právna norma tak platí bez jeho podpisu. Zdravotníci tvrdia, že zákon nezohľadňuje ich požiadavky. Minister Čislák ho, naopak, považuje za korektný a solídny.