Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Videá a prenosy TASR TV

Gröhling: Vyššia miera zaočkovanosti prispeje k bezpečnejším školám

Na archívnej snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Foto: TASR Dano Veselský

Vyššiu mieru zaočkovanosti zamestnancov škôl ako priemer na Slovensku majú v Trenčianskom kraji v Myjave, kde dosiahla 71 percent.

Trenčín 13. augusta (TASR) - Vyššia miera zaočkovanosti prispeje k bezpečnejším školám a prezenčnému vyučovaniu. Povedal to v piatok na tlačovom brífingu v Trenčíne minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). Vyzval ľudí, ktorí ešte váhajú nad očkovaním, aby tak urobili ešte do začiatku školského roka.

"O niekoľko týždňov príde začiatok nového školského roka a nám to robí trochu starosti. Bolo by najlepšie, ak by školský rok začal v školách, aby začalo prezenčné vyučovanie tak, ako ho poznáme z predchádzajúceho obdobia," povedal Gröhling. Poďakoval primátorom, starostom a predsedom samosprávnych krajov za opatrenia k čo najvyššej zaočkovanosti, čo podľa neho prispeje k bezpečnejším školám a prezenčnému vyučovaniu.

Vyššiu mieru zaočkovanosti zamestnancov škôl ako priemer na Slovensku majú v Trenčianskom kraji v Myjave, kde dosiahla 71 percent. Miera zaočkovanosti v Myjave dosahuje 37 percent, v Partizánskom 36 percent, v Prievidzi 37 percent a Púchove 36 percent, čo môže na konci septembra prerušiť vyučovanie v niektorých triedach, upozornil minister.

Očkovanie absolvovalo 79 percent pedagogických zamestnancov stredných škôl v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK), u nepedagogických zamestnancov je to 59 percent, priemerná miera zaočkovanosti v stredných školách je tak 69 percent, doplnil predseda TSK Jaroslav Baška. Ľudí, ktorí váhajú nad očkovaním, vyzval, aby využili veľkokapacitné krajské očkovacie centrá v Prievidzi a Trenčíne, prípadne ďalších šesť vakcinačných centier v kraji.V Trenčíne je zaočkovaných približne 66 percent pedagogických a nepedagogických zamestnancov v základných školách, v materských školách je to 70 percent, spomenul primátor Trenčína Richard Rybníček. Pred začiatkom školského roka sa stretne so všetkými pedagógmi a nepedagogickými zamestnancami. Chce sa baviť s tými, čo sa nechcú dať zaočkovať. "Keď argumenty nebudú presvedčivé, nie som za to, aby sme k všetkým zaočkovaným pristupovali rovnako ako k nezaočkovaným," vyhlásil.

Ľudia v školách a škôlkach, ktorí primátora podľa jeho slov nepresvedčia argumentmi, budú spôsobom, ktorý mesto zvolí, znevýhodnení voči zaočkovaným a ponesú si tú zodpovednosť, zdôraznil Rybníček.