Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Videá a prenosy TASR TV

Heger očakáva prvé návrhy z pracovnej skupiny už tento týždeň

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) prichádza na tlačovú konferenciu na tému: Priebeh rokovania odbornej pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát 20. septembra 2021 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Odbornosťou je podľa Hegera skupina bezprecedentná.

Bratislava 20. septembra (TASR) - Premiér Eduard Heger (OĽANO) očakáva prvé konkrétne návrhy pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát už tento týždeň. Skupina má problémy identifikovať, analyzovať a navrhnúť riešenia. Uviedol to v pondelok, keď skupina zasadla po prvý raz.

"Vláda si plne uvedomuje a rešpektuje procesnú samostatnosť orgánov činných v trestnom konaní. Ak sa však ukáže, že pre zvýšenie kvality spravodlivosti treba systémové zmeny, vláda je pripravená ich uskutočniť," deklaroval premiér. Témami prvého stretnutia boli podľa neho napríklad kompetencie generálnej a špeciálnej prokuratúry cez optiku súčasného vývoja situácie.

"Vláda si plne uvedomuje a rešpektuje procesnú samostatnosť orgánov činných v trestnom konaní. Ak sa však ukáže, že pre zvýšenie kvality spravodlivosti treba systémové zmeny, vláda je pripravená ich uskutočniť," deklaroval premiér.

V pracovnej skupine majú nominantov ministerstvá zahraničných vecí a európskych záležitostí, vnútra, financií, obrany, životného prostredia, ale aj investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie i spravodlivosti. Stretnutí sa zúčastňujú aj zástupcovia predsedu vlády, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Špecializovaného trestného súdu, Rady prokurátorov SR, Generálnej prokuratúry SR a Súdnej rady SR. Odbornosťou je podľa Hegera skupina bezprecedentná.

Úrad špeciálnej prokuratúry v skupine nemá zastúpenie, hoci pôvodne sa mal do skupiny zapojiť jeho šéf Daniel Lipšic. Premiér potvrdil medializované informácie, že Lipšicovu účasť neodsúhlasil generálny prokurátor Maroš Žilinka. Zastúpenie má iba Generálna prokuratúra, ktorá nominovala Barboru Hubertovú.

"Vzhľadom na charakter orgánov Prokuratúry Slovenskej republiky ako jednotnej sústavy štátnych orgánov bol zastupovaním prokuratúry a prezentovaním jednotného stanoviska poverený jeden zástupca," vysvetlil pre TASR hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan."Toto nepovažujem za signál o spolupráci kľúčových inštitúcií pre oblasť spravodlivosti," reagovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková na zákaz účasti Lipšica na pracovných stretnutiach k témam, ktoré podľa nej súvisia s procesom trestného konania, či už na úrovni premiéra, alebo ministerky spravodlivosti.

Premiér potvrdil, že účasť odmietol Najvyšší súd SR aj Ústavný súd SR. Poznamenal, že ich oslovili pre ich praktické skúsenosti a pre urýchlenie procesov. Neobáva sa, že by odborníci boli účasťou v skupine zdiskreditovaní.

Zriadenie pracovnej skupiny schválila minulý týždeň bezpečnostná rada štátu ako reakciu na situáciu v bezpečnostných zložkách.


Členovia a prizvaní odbornej poradnej skupiny (zdroj: Úrad vlády SR):

Miroslava Vozáryová, riaditeľka legislatívno-právneho odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR

Eva Kurrayová, riaditeľka Národnej kriminálnej agentúry

Jaroslav Spišiak, poradca ministra vnútra SR

Marián Kačmár, riaditeľ colného odboru, Ministerstvo financií SR

Daniel Bednár, generálny riaditeľ sekcie legislatívy a práva, Ministerstvo obrany SR

Peter Vačok, advokát

Pavel Franko, tajomník Bezpečnostnej rady SR

Veronika Remišová, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR

Ján Magušin, riaditeľ kancelárie ministerky, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR

Tomáš Rulíšek, za Slovenskú informačnú službu

Tomáš Čičmanec, za Slovenskú informačnú službu

Martina Uhlíková, riaditeľka odboru kontroly a dohľadu, Národný bezpečnostný úrad

Richard Sviežený, generálny riaditeľ sekcie trestného práva, Ministerstvo spravodlivosti SR

Lucia Patkolová, riaditeľka odboru trestného súdnictva, Ministerstvo spravodlivosti SR

Tomáš Hubiňák, poradca ministerky pre ústavné právo, Ministerstvo spravodlivosti SR

Ján Hrubala, predseda Špecializovaného trestného súdu

Igor Králik, podpredseda Špecializovaného trestného súdu

Stanislav Jakubčík, predseda Rady prokurátorov SR

Barbora Hubertová, vedúca oddelenia násilnej a všeobecnej kriminality trestného odboru, Generálna prokuratúra SR

Ján Mazák, predseda Súdnej rady SR