Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Videá a prenosy TASR TV

Milanová: Pre filmárov nechceme byť len lokalitou, ale destináciou

Na snímke ministerka kultúry SR Natália Milanová počas brífingu k natáčaniu zahraničnej produkcie na Slovensku. V Žiline dňa 18. augusta 2021. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Exteriéry sú zatiaľ jediný bonus, ktorými vieme prilákať na Slovensko zahraničné produkcie, uviedla ministerka kultúry.

Žilina 18. augusta (TASR) – Slovensko má, čo sa exteriérov týka, neskutočný potenciál, ktorý vie poskytnúť filmárom. Exteriéry sú zatiaľ jediný bonus, ktorými vieme prilákať na Slovensko zahraničné produkcie. Mínusom je absencia filmových štúdií. Na brífingu k natáčaniu časti tretej série seriálu Jack Ryan na Kysuciach a Považí to povedala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO).

Jedna z mimoriadne potrebných vecí, aby náš filmový priemysel mohol opäť naberať na obrátkach, je existencia filmových štúdií. Momentálne sme viac-menej filmovou lokáciou, ale my chceme byť aj destináciou. Chceme, aby tu produkcie trávili nielen určitý počet dní v roku, ale aby tu trávili celé mesiace. Pre Slovensko to prinesie benefit nielen v oblasti cestovného ruchu, ale aj v oblasti ekonomiky, zamestnanosti,“ zdôraznila ministerka.

Ako dodala, počas 14-dňového natáčania tu je prítomný 450-členný filmový štáb, z ktorého asi 200 ľudí je priamo zo Slovenska. Celý štáb využíva približne 70 ubytovacích kapacít spolu so stravovacími zariadeniami. Počas 14 dní sa tu preinvestuje približne päť miliónov eur.

Podľa producenta seriálu Ellisa Howarda je Slovensko atraktívnou krajinou pre filmárov, zatiaľ však len ako lokalita, nie destinácia pre filmový priemysel ako taký. Krajina má podľa neho čo ponúknuť, ale iba v úzko ohraničenej sfére.
Na snímke zahraničný producent Howard Ellis počas brífingu k natáčaniu zahraničnej produkcie na Slovensku. V Žiline dňa 18. augusta 2021.
Foto: TASR - Erika Ďurčová

Momentálne nakrúcame tretiu sériu seriálu Jack Ryan a v maximálne možnej miere využívame prekrásne scenérie, ktoré Slovensko ponúka. Mimoriadne ústretové boli slovenské ministerstvá, úrady či agentúry. Dokázali nám vytvoriť také podmienky, ktoré sú v mnohých iných častiach sveta nedostupné,“ skonštatoval producent.

Natáčanie seriálu Jack Ryan bolo podľa Howarda už jeho siedme na Slovensku. Pre Slovensko vidí v súvislosti s filmovým priemyslom veľkú budúcnosť a perspektívu prilákať veľké medzinárodné filmové projekty.

Filmári využili na natáčanie najmä úseky diaľnice D3 na Kysuciach a Považí vrátane tunelov Svrčinovec, Poľana a Považský Chlmec. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) pre filmovanie posunula jesennú údržbu diaľnice. Okrem údržbových a servisných prác sa zrealizujú aj práce s cieľom odstránenia aktuálnych chýb v rámci reklamačného procesu na tomto úseku.