Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 12. jún 2024Meniny má Zlatko
< sekcia Videá a prenosy TASR TV

Premiér: O tom, ako bude vyzerať tretia vlna, rozhodne každý občan

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) absolvoval pracovný výjazd v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) v piatok 16. júla 2021. Na snímke uprostred predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNo) kráča pred budovou očkovacieho centra, v ktorom bude možné dať sa zaočkovať aj bez predchádzajúcej registrácie v Banskej Bystrici 16. júla 2021. Foto: TASR Ján Krošlák

Podľa premiéra prichádza ďalšia vlna pandémie v podobe nového variantu delta a na Slovensku potrebujeme budovať imunitu voči ochoreniu COVID-19.

Banská Bystrica 16. júla (TASR) – O tom, ako bude vyzerať tretia vlna pandémie nového koronavírusu, rozhodne každý občan SR. Pri návšteve veľkokapacitného očkovacieho centra v Banskej Bystrici to povedal predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
Podľa premiéra prichádza ďalšia vlna pandémie v podobe nového variantu delta a na Slovensku potrebujeme budovať imunitu voči ochoreniu COVID-19. Ako dodal, na dosiahnutie tohto cieľa existujú dve možnosti. Jednou z nich je očkovanie, druhou cesta premorenia obyvateľstva.

„Zaočkovaných je takmer 2,2 milióna ľudí a máme jedno až štyri úmrtia, ktoré mohli súvisieť s očkovaním. V druhej vlne sme mali 600.000 infikovaných ľudí a 14.000 mŕtvych. Chceme ísť cestou, kde ľudia nezomierajú,“ uviedol Heger s tým, že očkovanie podľa odborníkov navyše poskytuje lepšiu ochranu ako prekonanie nového koronavírusu.

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) absolvoval pracovný výjazd v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) v piatok 16. júla 2021. Na snímke zľava predseda BBSK Ján Lunter, minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas brífingu v očkovacom centre, v ktorom bude možné dať sa zaočkovať aj bez predchádzajúcej registrácie v Banskej Bystrici 16. júla 2021.
Foto: TASR Ján Krošlák


Premiér vyzval obyvateľov, aby spoločne zabránili výraznej tretej vlne pandémie, očkovanie má podľa jeho slov na spoločnosť i ekonomický dosah. „Zažili sme si zavreté prevádzky, vypnutý cestovný ruch, zavreté školy. Toto nechceme, aby sa zopakovalo v tretej vlne,“ povedal Heger. Pripomenul, že očkovanie sa rozbieha aj v ambulanciách všeobecného lekárstva, doposiaľ sa doň malo zapojiť už viac ako 500 lekárov po celom Slovensku.

Na návšteve vakcinačného centra v Banskej Bystrici sa zúčastnil i minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO), ktorý na efektivitu očkovania poukázal príkladmi zo zahraničia. V Holandsku či Belgicku podľa jeho slov stúpajú pozitívne prípady raketovým tempom, no pre zaočkovanosť obyvateľstva na úrovni vyššej ako 60 percent nemajú vplyv na vyťaženosť zdravotníckeho systému.

„Pri vysokej úrovni imunity obyvateľstva nepríde k preťaženiu nemocníc a nedôjde k tomu, aby sme sa v zdravotníctve museli venovať iba červenej medicíne,“ vysvetlil Lengvarský.

V banskobystrickom vakcinačnom centre zriadenom Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) začali v piatok očkovať i ľudí bez predchádzajúcej registrácie a pozvánky od Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). V rámci kraja je aspoň prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 33 percent obyvateľov, z celoslovenského hľadiska sa v ňom očkuje najpomalším tempom.

Ako prví sme začali očkovať vo veľkokapacitných centrách, no dve sme už zavreli, lebo nie je dostatok záujemcov, aby sme to ekonomicky zvládli,“ uviedol predseda BBSK Ján Lunter. Ako pripomenul, v rozsiahlom kraji zriadili osem vakcinačných centier, v ktorých bolo doteraz zaočkovaných približne 170.000 ľudí. Po zatvorení očkovacích centier v Brezne a Rimavskej Sobote ich na území BBSK ostáva obyvateľom k dispozícii ešte šesť, v rámci kraja očkuje priamo v obciach a mestách i sedem mobilných očkovacích tímov.